Категорија: Сервиси
Сервиси 12.02.21 | 12:39

Oд понеделник утрински температури до -17, дневните само до 2 степена

УХМР за следните денови најавува многу студен бран, со утрински температури до -17 степени и умерен до засилен северен ветер. Како што информира, за време на викендот...

Сервиси 12.02.21 | 08:24

Влегуваме во период на студ и снег со температури до -15 степени Целзиусови

Времето денеска ќе биде сончево и студено, претпладне во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен...

Сервиси 12.02.21 | 08:23

„Кочан ладно“ во Маврово, најмогу снег на Шапка

Минусни температури изутринава се забележани речиси на територијата на целата земјата, а најниската температура е измерена во Маврово – 9 и во Берово и Крива Паланка...

Сервиси 11.02.21 | 17:04

УХМР најавува силен ветер со брзина и над 70 км/час

Управата за хидрометеоролошки работи алармира дека до крајот на денот и во текот на ноќта ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието повремено...

Сервиси 11.02.21 | 09:06

Силен ветер корнеше дрвја низ Битола

Силниот ветер што дуваше во текот на целата ноќ во Битола, корнеше дрвја во Градскиот парк и старата битолска касарна. Низ улиците летаа гранки, искинати кабли, а на булеварите...

Сервиси 11.02.21 | 08:46

Патот Пресека-Врбјане утре привремено ќе биде во прекин

На патниот правец Пресека-село Врбјане утре од 12 до 15 часот ќе има привремен прекин на сообраќајот. Јавното претпријатие „Македонија пат“ утринава соопшти дека прекинот...

Сервиси 11.02.21 | 08:42

Пороен дожд и ветер до 70 километри на час: Предупредување од УХМР за денеска

За викендот ќе биде многу студено со врнежи од снег со утрински температури на места и до минус 12 степени, а и дневните на повеќе места ќе се задржат под нулата Времето...

Сервиси 11.02.21 | 08:25

Денеска облачно, со пороен дожд и силен ветер, викендов и до -12 степени Целзиусови

Времето денеска ќе биде облачно, со пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен. Ќе дува силен ветер од преку 70 километри на час. Минималната температура...

Сервиси 10.02.21 | 21:07

Следен неработен ден во мај – Листа со неработни денови за 2021 година

До мај нема неработен ден за сите граѓани во Македонија. Согласно Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2021 година неработни...

Сервиси 10.02.21 | 17:55

Пороен дожд, силен ветар, снег – времето потсетува дека се уште е зима

УХМР за утре најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување...

Сервиси 10.02.21 | 09:00

Измерени 38 сантиметри снег: Еве каде е најстудено утрово

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Лазарополе – 11 литри на метар квадратен, додека најмногу снег има на Попова Шапка, каде што снежната покривка е 38 сантиметри,...

Сервиси 09.02.21 | 12:29

Ледениот минус допрва доаѓа: Ќе се смрзнеме, излезе вонредната прогноза

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето со умерен до засилен јужен ветер. В четврток повторно ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните и северните...

Сервиси 09.02.21 | 08:01

Понесете чадор: Денеска дожд и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките...

Сервиси 08.02.21 | 23:37

Mетеоролозите ја најавуваат ледената снежна бура „Дарси“ во Европа

Британските метеоролози најавија пристигнување на ледена снежна бура „Дарси“, која викендов ќе го погоди југоистокот на Англија со снег и до 30 сантиметри и леден воздушен...

Сервиси 08.02.21 | 12:56

Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, наместа влажни коловози. На Попова Шапка има врнежи од ситен снег, информираат од ЈП „Македонијапат“. На одредени...

Сервиси 08.02.21 | 09:56

Повеќе улици во Тафталиџе без вода

Без вода денеска од 10 часот ќе бидат корисниците од улиците „Софиска“, „Његошева“, „Копенхагенска“ и „Бриселска“, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“ –...

Сервиси 08.02.21 | 09:25

Велигденските и првомајските празници се спојуваат во голем продолжен викенд

Програма на неработни денови за 2021 година: Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2021 година неработни денови се: За...

Сервиси 08.02.21 | 08:34

Топло, но врнежливо

Над нулата се утринските температури измерени денеска во земјата. Најниската е измерена во Берово – еден степен, три во Тетово, четири во Скопје и Лазарополе, пет во...

Сервиси 07.02.21 | 09:30

Зимата ќе си ги покаже забите: Mетеоролози ја најавуваат ледената снежна бура „Дарси“

Британските метеоролози најавија пристигнување на ледена снежна бура „Дарси“, која викендов ќе го погоди југоистокот на Англија со снег и до 30 сантиметри и леден воздушен...

Сервиси 07.02.21 | 08:05

Облачно и топло, од утре дожд

Умерено до значително облачно време со повеќе сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава. Претпладне во одделни котлини ќе има магла. Ќе дува умерен, а попладне...