Категорија: Патувања
Патувања 17.10.20 | 19:22

Прекрасна е и во есен: Турција една од ретките дестинации за која не ни треба ПЦР тест

Бодрум градот сместен на истоимениот полуостров во југозападниот дел на Турција на брегот на Егејското Море, во провинцијата Мугла, е вистински туристички бисер со...

Патувања 09.10.20 | 21:53

Триесетина споменици дел од туристичката тура „споменици и бруталистичка архитектура“

Околу 30 споменици во Скопје и во земјава се опфатени со туристичката тура „Монументал МК – споменици и бруталистичка архитектура“ со цел да им се понуди на туристите...

Патувања 06.10.20 | 09:37

Од утре започнува аплицирањето за зелена карта за САД за 2022

Од утре до 10 ноември ќе трае пријавувањето на лотаријата за зелена карта за 2022 година за Соединетите Американски Држави. Пријавувањето е преку официјалната веб страна  dvprogram.state.gov, на...

Патувања 05.10.20 | 12:35

Луксузен карантин за долгогодишни одмори, Тајланд отворен за туристи за прв пат од март

Во следните недели, Тајланд сака да ги пушти туристите во земјата за прв пат од март – но, само долгорочни одмори кои ќе останат во земјата неколку месеци. Двонеделен...

Патувања 05.10.20 | 11:12

Предмети од иконата на Њујорк – хотелот Валдорф Асторија одат на аукција

Лустери, вазни, излози – и вратата која води кон апартманот во кој некогаш спиел поранешниот американски претседател Херберт Хувер, од викендот се на аукција околу...

Патувања 02.10.20 | 12:57

Бројот на туристи во Шпанија падна за три четвртини

Бројот на странски туристи во Шпанија падна за 76 проценти во август во споредба со претходната година. Во првите осум месеци од годинава, само 15,7 милиони луѓе ја посетиле...

Патувања 29.09.20 | 10:51

Вселенски меурчиња ја олеснуваат работата на рестораните во Њујорк

Вселенските меурчиња го разбрануваат бистро бизнисот во Њујорк, нудејќи свеж воздух во безбедни капсули на тротоарите за клиентите кои се чуваат од коронавирусот....

Патувања 24.09.20 | 10:01

4.400 инфлуенсери, бесплатно, еден месец на Бали во промоција на нова ера на туризмот

Индонезискиот остров Бали ќе нагажира 4.400 инфлуенсери за да го заживее туризмот погоден од пандемијата на коронавирусот. Инфлуенсерите ќе уживаат во бесплатното патување...

Патувања 01.09.20 | 19:11

Маж со шампон се капи во Охридско Езеро

На фејсбук-страната „Охриѓани“ е споделена фотографија од маж кој одлучи покрај обично разладување, во езерото да се искапи и со шампон.

Патувања 01.09.20 | 11:30

Норвешкиот скалест висечки мост над водопад на кој можете да го допрете небото или да умрете од страв

Норвешка го пушти во употреба спектакуларниот мост над водопадот Верингсфосен, туристичка атркација само за најхрабрите, која нуди неверојатни пејзажи во близина...

Патувања 31.08.20 | 11:10

„Кога Македонец ќе дојде во Валона“

Кога Македонец ќе дојде во Валона, пишува под фотографиите објавени на „Фејсбук“ од платформата со албански вести JOQ. Го исчистив автомобилот внатре, а ја загадив околинта...

Патувања 28.08.20 | 10:43

Селцето Кастелучио е италијанскиот цветен рај

Малото селце во централна Италија, Кастелучио, привлекува илјадници туристи секоја година. Ова италијанско село, сместено на 170 километри североисточно од Рим, е рај...

Патувања 26.08.20 | 20:13

Албанија од почетокот на август ја посетите над 33 илјади македонски државјани

За време на викендот преку граничниот премин „Блато“ на македонско-албанската граница кај Дебар, минале околу 2.600 патници, што претставува рекордна бројка во изминатиот...

Патувања 24.08.20 | 20:47

Германски магазин од 1970 за туризмот во Југославија: Тоа е рај за младите

Хрватскиот портал Индекс.хр објави текст од 1970 година за тоа како Германците пишувале за Југославија и туризмот на овие простори. Мај 1979: Југославија е рај за млади,...

Патувања 19.08.20 | 10:49

Мериот се соочува со тужба во Велика Британија поради украдените податоци на 500 милиони гости

Kомпанијата за хотелиерство „Мериот интернешнл“ се соочува со тужба во Лондон поради масовна злоупотреба на личните податоци што ги обелодени хотелската групација...

Патувања 14.08.20 | 16:46

За влез во Грција не е потребен негативен ПЦР тест само за камионџиите

За влез во Република Грција од 17 август, не e потребен негативен ПЦР-тест само за возачи на товарни моторни возила, информираат од МВР. МВР вчера соопшти дека од понеделник...

Патувања 14.08.20 | 10:00

Хрватските плажи во време на корона и претходните години

Хрватската туристичка сезона пропадна поради корона вирусот. Фотографии од плажите направени 2018 година и оваа година ги покажуваат размерите за лошата ситуација. Во...

Патувања 08.08.20 | 12:05

Пиво од 50 денари, свеж портокал – 80: Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го шокираа регионот поради високите цени,...

Патувања 07.08.20 | 14:15

„Визер“ ќе укинува летови од Скопје и од Охрид

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“, која има голем број бази на Балканот, очекува ограничувањата за патувања и забраните за влез во голем број држави да влијаат...

Патувања 05.08.20 | 12:55

Македонскиот активен туризам со ново видео на Lonely Planet

Со двеминутно промотивно видео, Република С.  Македонија е претставена како врвна дестинација за активен туризам во престижниот туристички информатор Lonely Planet. Видеото,...