Категорија: Живот
Здравје 03.12.21 | 13:50

Истражување во Белика Британија покажа кои вакцини се најдобри за третата доза

Вакцините од производителите „Фајзер“ и „Модерна“ даваат најдобри резултати како дополнителни, „бустер“ дози, покажа истражување во Велика Британија во кое се...

Астро 03.12.21 | 13:24

Утре во 08.44 ќе се случи нешто неверојатно: Доаѓа најмоќниот астро период, 4 хороскопски знаци се на удар

Младата месечина во Стрелец ќе биде утре во 08:44 часот, а бидејќи овој астролошки настан ќе се совпадне со претстојното затемнување на Сонцето во истиот знак, навестува...

Калеидоскоп 03.12.21 | 12:37

Утре е голем празник: Секоја жена мора да го почитува овој обичај

Македонската православна црква и верниците на 4 декември го слават Воведението на Пресвета Богородица Воведот, или како што се нарекува и Света Пречиста или Дева Марија,...

Кујнски тефтер 03.12.21 | 11:05

Слоу фуд Македонија во Битола организира Салон за вино

„Slow Wine салон 2021“ е дводневен настан кој ќе се одржи од 03-04 декември 2021 во Битола, во организација на „Слоу Фуд Македонија“ со локална поддршка на „Слоу Фуд Битола“. Салонот...

Калеидоскоп 03.12.21 | 10:53

Поради снежно невреме преспале во „Икеа“

Шест купувачи и 25 вработени во ИКЕА мораа да ја поминат ноќта на кревети и софи во продавницата за мебел поради обилните снежни врнежи во Данска вчеравечер Големите...

Патувања 03.12.21 | 10:13

Ако одите во Куба задолжително посетете го новиот музеј на Фидел Кастро

Покрај трошните згради, и каде што корењата на дрвјата го пробиваат тротоарот, една од најголемите вили во Хавана е обновена во сјајна убавина во името на најконтроверзниот...

Здравје 03.12.21 | 10:10

Научни студии: Луѓето со одредена крвна група се посклони кон заболување од Ковид-19

Во текот на пандемијата на коронавирус, научниците внимателно го анализирале вирусот и дошле до низа откритија, а едно од нив се однесува и на поврзаноста на крвните...

Здравје 03.12.21 | 09:52

Стојанов: Oмикрон-сојот сè уште е мистерија, џабе се паничиме

За омикрон сојот на коронавирусот нема ниту доволно време, ниту доволно инфицирани луѓе за да го плашиме светот, вели за Фактор епидемиологот Александар Стојанов. Тој...

Здравје 03.12.21 | 08:59

Овие намирници создаваат тромб: Ако сте прележале корона, веднаш исфрлете ги од исхраната

Луѓето кои имале корона вирус треба да се откажат од храна богата со витамин К на одредено време Една од најопасните компликации на инфекцијата со корона вирусот е формирањето...

Здравје 03.12.21 | 08:46

Истражување на д-р Бабачиќ: Нема големи разлики меѓу антиковид вакцините од различни фирми во спречувањето тешка болест и смрт

Според тековното истражување, две дози од антиковид-вакцината на производителот „Фајзер-Бионтек“ имале највисока ефективност во спречување хоспитализација, следни...

Сервиси 03.12.21 | 08:38

Без струја дел од Аеродром, а утре дел од Илинден

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа,...

Здравје 03.12.21 | 08:17

Не стигаат до болница Македонците вакцинирани со Фајзер, Астразенека и Синовак

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето...

Здравје 02.12.21 | 22:45

Во март ќе има бустер доза против омикрон, најави шефот на „Модерна“

„Модерна“ би можела да го заврши тестирањето на засилувачката доза за варијантата омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД, изјави претседателот на...

Здравје 02.12.21 | 21:03

Постои трипати поголем ризик од реинфекција со омикрон, тврдат научници

Од новата варијанта на коронавирус омикрон постои трипати поголем ризик од повторна инфекција од моментално доминантниот вид Делта и Бета видот на вирусот, соопштија...

Калеидоскоп 02.12.21 | 19:33

Нови вредни акции на Спорт Лајф!

Од 30 ноември до 30 декември, играчите на Sport Life ќе имаат Втора шанса за подарок. Играчите со најмногу тикети со еден промашен натпревар според правилата на „Втора кеш...

Здравје 02.12.21 | 19:19

„Новавакс“ од јануари ќе има вакцина против омикрон

„Novavax Inc.“ денеска соопшти дека во јануари 2022 година ќе може да почне со комерцијално производство на вакцината против Ковид-19, што ќе биде ефикасна против новиот сој...

Калеидоскоп 02.12.21 | 19:02

Најлошите шофери возат БМВ, Ауди и Фиат

Порталот „Скрап кар компарисон“ (Scrap Car Comparison) спроведе истражување за тоа – какви автомобили најчесто возат „психопатите“, односно силеџиите – себични, самоуверени...

Калеидоскоп 02.12.21 | 18:51

Во основни училишта во Тетово и во Куманово се отворени пристапни инклузивни игралишта

Во тетовското основно училиште „Наум Фрашери“ и во кумановското „Браќа Миладиновци“ се отворени инклузивни игралишта со кои се одбележува Меѓународниот ден на лицата...

Сервиси 02.12.21 | 18:28

Без струја утре дел од корисниците на Аеродром

Заради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, електрична енергија утре од 8 до 13 часот ќе немаат корисниците од дел од ул. „Мите Богоевски“ во општина Аеродром, Од...

Калеидоскоп 02.12.21 | 18:24

На овие места пластичните кеси не се наплаќаат

По низата недоразбирања околу тоа кои кеси се забранети за употреба со новиот Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Министерството за животна средина...