Категорија: Кариера
Кариера 23.10.19 | 12:55

Селма Хаек за своето чудовиште: Сакаше заедно да се тушираме, да водам љубов со жена, а тој орално да ме задоволува

Кога во 2017 година му се приклучи на движењето #MeToo, холивудската дива Селма Хаек (53) во колумна за „Њујорк тајмс“ го опиша својот однос со продуцентот Харви Вајнстин...

Кариера 11.10.19 | 11:06

Дваесет млади учесници со иновативни бизнис идеи во Битола

Дваесет млади учесници на настанот за акцелераторската програма од проектот Employouth ги претставија своите иновативни бизнис планови пред комисијата на евалуатори и...

Кариера 03.10.19 | 09:23

Меланија е мистерија: Нон стоп е зафатена, а никој не знае што работи

Меланија Трамп ја отвори кампањата „Be Best“ во Њујорк, каде присуствуваше за да го проследи говорот на својот сопруг, претседателот на САД, Доналд Трамп. Таа повторно...

Кариера 02.10.19 | 14:12

Зафир Хаџиманов: По грешка на хирурзите останав без едно око

Зафир Хаџиманов во интервју за „Курир.рс“ зборуваше за својот живот, за сопругата Сенка и синот Васил, а откри и дека поради грешка на хирургот останал без око. Кога...

Кариера 29.09.19 | 23:30

Лажни докторки разубавувале Србинки во Швајцарија, ги пријавил соседот Швајцарец

Лажни докторки од Србија се уапсени во Швајцарија бидејќи илегално работеле во лекарска ординација во Цирих. Тие се уапсени во моментот кога „докторката“ се подготвувала...

Кариера 29.09.19 | 23:00

Каде да се преселите ако ги зголемат даноците

Први на удар на прогресивното оданочување се програмерите, кои заработуваат релативно високи плати за Македонија. Indeks.hr направил анализа каде можат да се згрижат хрватските...

Кариера 24.09.19 | 23:08

Викторија Бекам трпела физичко и психичко насилство

Во новото интервју кое го даде за британскиот магазин „Гламур“, модната дизајнерка Викторија Бекам октри голема тајна поврзана со нејзините тинејџерски денови. Поранешната...

Кариера 22.09.19 | 09:42

Работењето во викенд убива

Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Истражувачите од УКЛА и Кралскиот универзитетет во Лондон дошле до заклучок дека работата за викенди...

Кариера 16.09.19 | 09:04

На оваа девојка постојано ѝ се заканувааат со силување поради она со што се занимава

Медицинска сестра од американската сојузна држава Ајдахо, 29-годишната Кејт Смол, во слободно време е ловџијка, а на Инстаграм ја следат 27.000 следбеници, со кои гордо...

Кариера 15.09.19 | 10:54

Чист воздух и совршен баланс меѓу море и планина: Италија нуди 25.000 евра за да се доселите тука

По 25.000 евра за секој кој ќе дојде да работи и живее во италијански регион Молисе, нудат тамошните надлежни. Се работи за регион кој се наоѓа меѓу Апенините и Јадранското...

Кариера 15.09.19 | 09:59

Како се губи правото на регрес за годишен одмор (К-15)

Компаниите кои ќе прокнижат лош финансиски резултат во тековната година имаат право да исплатат К-15 во износ понизок од законски утврдениот минимум. Некои компании...

Кариера 30.08.19 | 16:52

Хирургот национална гордост на Кина

Хирургот Даи Ју спие исцрпен на подот на операционата сала по седум операции за девет часа без пауза. Во понеделникот, кога била направена фотографијата, во болницата...

Кариера 25.08.19 | 23:03

Полицаец лажел дека е два пати погоден од снајпер

Властите на Лос Анџелес соопштија дека заменик-шерифoт кој тврдел дека два пати е погоден со снајпер, лажел, а лагата го чинела кариера. Заменик-шерифот Ангел Реиноса,...

Кариера 25.08.19 | 21:21

Ѓоковиќ: Заработив доволно за да ја нахранам цела Србија

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно ги освојува симпатиите на светот – овојпат не со тениската игра туку со хуманитарната работаСветскиот тениски ас во Србија...

Кариера 07.08.19 | 11:21

Оваа фирма почнала да работи само четири дена во неделата, резултатите ги изненадиле многумина

Фирма во Австралија вовела три слободни денови во неделата и веќе по еден месец забележале големи промени. Медиумската агенција „Верса“ од Мелбурн стигнала во светските...

Кариера 01.08.19 | 17:44

„Spirit of Prespa”, фарма во Царев Двор oд каде гостите си одат со полни кошници цреши и јаболки и уште пополна душа од природна убавина!

Сезона на цреши, а бербата во полн ек во Преспа. Таму ме однесе патот за да ја задоволам мојата љубопитност од сознанието дека тука се наоѓа едно мало парче, задскриено...

Кариера 01.08.19 | 16:56

Македонец сопственик на најголемата такси-компанија во Хрватска

Реализирајќи го Фељтонот за Македонците во Загреб, распрашувајќи се, истражувајќи, хрватските домаќини без двоумење нè упатија дека сè ќе ни биде јасно доколку со најдобрата...

Кариера 28.07.19 | 15:52

Корејската Лејдибаг има 6 години, 30 милиони следбеници и дворец од бајките

Шестгодишна Јутјуб ѕвезда од Јужна Кореја позната како Борам неодамна купила вила вредна 8 милиони евра. Станува збор за вила во елитен кварт, Гангам во Сеул, а во неа...

Кариера 18.07.19 | 22:42

Како до работна дозвола во Шведска како Македонец?

Граѓаните на земјите кои не се членки на ЕУ, мораат да аплицираат за дозвола за работа доколку сакаат да работат во Шведска. Со цел да се добие дозвола за работа, Вие мора...

Кариера 10.07.19 | 15:14

Правосудниот испит ќе се полага писмено и усно наместо електронски

Министерството за правда ќе го промени начинот на полагање на правосудниот испит. Подготвен е нов Закон за правосудниот испит кој Владата на Република Северна Македонија...