Категорија: Свет
Свет 16.04.19 | 16:57

„Шарли Ебдо“ го искористи пожарот во Нотр Дам за да го „боцне“ Макрон

Симболот на Париз, познатата катедрала Нотр Дам вчера беше зафатена од голем пожар, кој предизвика огромна штета. И додека светските медиуми известуваат за трагичниот...

Свет 16.04.19 | 16:45

Нострадамус го предвиде пожарот во Нотр Дам: Ја погодил катастрофата точно до ден

Пожарот кој вчера избувна во Париз во катедралата Нотр Дам за час се најде на сите насловни страни во светот. Во драматични моменти се сруши кулата, но за среќа е зачувана...

Свет 16.04.19 | 14:53

Зошто толку тешко одеше гаснењето на пожарот во Нотр Дам?

Со векови старите дрвени греди на покривот, каменот од надворешната страна од катедралата и готската архитектура значително го отежнувале гаснењето на пожарот во Нотр...

Свет 16.04.19 | 14:29

Пожарот во Нотр Дам бил предизвикан ненамерно

Јавниот обвинител на Париз, Реми Хајтц денеска изјави дека пожарот што ја опустоши париската катедрала Нотр Дам бил предизвикан ненамерно, додавајќи дека „ништо не...

Свет 16.04.19 | 12:56

Крстот во Нотр Дам стои исправен по пожарот

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Пожарот кој со тага го...

Свет 16.04.19 | 12:48

Позната причината за пожарот во Нотр Дам

Пожарот кој вчеравечер избувна во париската катедрала Нотр Дам е несреќен случај, соопшти францускиот обвинител Реми Хеитз, задолжен за истрагата. Обвинителот потенцира...

Свет 16.04.19 | 10:26

Сцени како од „Пеколот“ на Данте: Први фотографии од уништениот Норт Дам

Пламенот кој се разгоре во раните вечерни часови бргу се рашири па прво изгоре кулата која потоа се сруши, а набргу и целиот покрив. Цел свет синоќа гледаше со неверување...

Свет 16.04.19 | 10:04

Уште еден француски милијардер донира средства за обнова на Нотр Дам

Францускиот милијардер Бернар Арно, кој го контролира луксузниот конгломерат ЛВМХ, денеска соопшти дека неговото семејство и компанијата ќе донираат 200 милиони евра...

Свет 16.04.19 | 09:47

Поглед од горе на пожарот во Нотр Дам

Снимките на полицискиот дрон над Нотр Дам ја покажуваат вистинската големина на катастрофалниот пожар, кој ја проголта најпознатата париска катедрала. Usage d’un drone...

Свет 16.04.19 | 09:38

Изгаснат е пожарот во Богородичната црква, милјардерот Франсоа-Анри Пино ќе донира 100 милиони евра за катедралата

Пожарот во Богородичната црква во Париз е ставен под контрола околу три часот наутро и веќе нема опасност од негово ширење, иако огнот сѐ уште тлее на некои места. Претседателот...

Свет 15.04.19 | 23:38

Нотр Дам „спасен од тотално уништување“, пожарникар сериозно повреден

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината...

Свет 15.04.19 | 23:25

Добра вест во трагедијата: Сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: Добра вест:...

Свет 15.04.19 | 20:49

Покривот на Нотр Дам целосно се срушил, катедралата гори како да е факел

Последните информации кои ги пренесуваат светските медиуми за големиот пожар во париската катедрала Нотр Дам велат дека се урнала целата кровна конструкција Претседателот...

Свет 15.04.19 | 20:24

Падна главната купола на Нотр Дам, пожарот во катедралата се уште беснее

Пожарот кој попладнево избувна во познатата катедрала Нотр Дам во центарот на Париз, ја собори главната купола на катедралата. Се уште не се познати причините за пожарот...

Свет 15.04.19 | 19:59

Гори катедралата Нотр Дам во Париз

Во познатата катедрала Нотр Дам во францускиот главен град избувна пожар, соопшти градската пожарна служба. Како што може да се види на фотографиите, силен чад се извива...

Свет 15.04.19 | 18:02

Го хакирал телефонот на претседателот: Поради оваа фотографија е укинат азилот на Асанж

Расправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж прекинување на азилот во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи...

Свет 15.04.19 | 12:51

На Малта запленети над 91 килограм кокаин наменети за Драч и Солун

Царинските служби во пристаништето Фрипорт на Малта по само неколку дена, повторно запленија поголемо количество кокаин чија крајна дестинација требало да биде Албанија. Запленети...

Свет 15.04.19 | 12:47

Тинејџер продавал радиоактивен ураниум на интернет

Шеснаесетгодишно момче од Јапонија е обвинето за рафинирање радиоактивен ураниум, соопштија јапонските власти. Тој тие материи, како и експлозиви, ги продавал на интернет. Обвинението...

Свет 15.04.19 | 12:38

Еквадорскиот претседател го обвини Асанж за шпионажа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече...

Свет 15.04.19 | 12:31

Беше Леди Магбет на Балканот: Странските медиуми пишуваат за смртта на Мира Марковиќ

Веста за смртта на сопругата на Слободан Милошевиќ, Мирјана Мира Марковиќ, ја пренесоа и странските медиуми. Информацијата дека Марковиќ почина во Москва за британски...