Категорија: Вести
Балкан 28.10.20 | 18:49

Захариева: Бугарија не е во состојба да ја одобри преговарачката рамка во сегашната форма

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја блокираме, туку напротив,...

Македонија 28.10.20 | 18:35

Филипче се силеше, па се повлече: Власта се откажа од забраната за гости по дома

Задолжително носење маска на отворено, задолжителна самоизолација на оние кои чекаат тест за коронавирус, забрана за групирање на јавен простор и други мерки прифати...

Македонија 28.10.20 | 18:31

Законот за заштита на населението вечерва на пленарна седница

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, доцна попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство. Законот пред пратениците...

Македонија 28.10.20 | 18:16

Мицкоски вечерва во 20.20 часот, гостува во емисијата „Што мисли народот“ на ТВ Стар

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостува во емисијата „Што мисли народот?“ на ТВ Стар, во 20:20 часот.

Македонија 28.10.20 | 18:06

Загадувањето во Скопје убива: Вечерните и ноќните часови најкритични

Докторите алармираат дека долготрајната изложеност на штетните ПМ10 честички може да го зголеми ризикот од вирусни заболувања, вклучително и од КОВИД-19 – дури и кај сосема...

Македонија 28.10.20 | 17:54

Филипче: Брзите тестови ќе чинат помалку од 1000 денари

Набавуваме брзи тестови преку Светска банка, кои ќе чинат помалку од 1000 денари објави министерот за здравство, Венко Филипче. Според него, тие ќе бидат наменети за сите...

Свет 28.10.20 | 17:43

Во Албанија рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19, подготвена трета ковид болница

Во последното деноноќие, во Албанија регистран е негативен рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19 од 1.397 тестирани, што е 22,2 отсто од тестираните, јави дописничката на МИА...

Свет 28.10.20 | 17:41

Во Швајцарија засилени епидемиските мерки

Во Швајцарија денеска се засилени епидемиските мерки со цел да се спречи натамошното ширење на нови случаи на Ковид-19. Како што пренесуваат странските агенции, новите...

Свет 28.10.20 | 17:35

Меркел затвара се: Германија оди во целосен карантин

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со премиерите на сојузните држави на разговори за новите мерки. „Билд“ ексклузивно открива како премиерите...

Македонија 28.10.20 | 17:30

18 спортски федерации: Тупурковски и Попоски како нивна приватна забава го сфаќаат олимпизмот!

Првите луѓе на Олимпискиот Комитет Васил Топурковси и генералниот секретар Сашо Попоски уште еднаш покажаа дека олимпиското движење го сфаќаат како нивна приватна...

Македонија 28.10.20 | 17:21

Загадениот воздух убива кога власта е неспособна: ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира утре во Скопје и во четири други градови

Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух. Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта...

Македонија 28.10.20 | 17:15

Груби до Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска во својот кабинет се сретна со амбасадорот на Република Бугарија во...

Црна хроника 28.10.20 | 17:11

Апсење во скопски Аеродром

Триесет и деветгодишен скопјанец бил уапсен вчера во околината на Аеродром, бидејќи го нарушил јавниот ред и мир со агресивно однесување кон полициски службеник, информира...

Македонија 28.10.20 | 17:03

Александар Видиновски е нов портпарол на Министерството за правда

Новинарот Александар Видиновски од денес е нов портпарол на Министерството за правда и посебен советник за односи со јавноста на министерот Бојан Маричиќ. Видиновски...

Македонија 28.10.20 | 16:58

Стојаноска: Повеќе од 40 дена, илјадници заразени и стотици починати и требаа на власта за да предложи некомплетно законско решение

На денешната седница на собраниската комисија каде се дискутираат измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина...

Скопје 28.10.20 | 16:54

Воздухот во Скопје под 24 часовен надзор во наредните 12 месеци

На две локации во Скопје денеска се поставени уреди кои ќе собираат примероци за квалитетот на воздухот 24 часа на ден во текот на секое деноноќие во наредните 12 месеци....

Балкан 28.10.20 | 16:48

Хрватска: Шкоро позитивен на коронавирус

Претседателот на опозициското Татковинско движење и пратеник во хрватскиот парламент, Мирослав Шкоро, е позитивен на коронавирусот и има лесни симптоми на болеста....

Македонија 28.10.20 | 16:30

Филипче дрзок кон опозициските пратенички, нем пред голото лице на Зибери

Дека владата на СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче ја губат битката со справување на државата со КОВИД пандемијата покажува и денешното однесување на Филипче,...

Македонија 28.10.20 | 16:20

Во самоизолација сопругата на министерот Спасовски

Државниот санитарен и здравствен инспекторат соопшти дека издал само едно решение за самоизолација, по епидемиолошката анкета на лицата кои изминатите денови биле...

Црна хроника 28.10.20 | 16:13

Кривична за кумановец кој неовластено влегол на банкарската кредитна картичка на охриѓанка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С.(36) од Куманово, сопственик и управител на фирма од Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело...