Категорија: Вести
Македонија 31.07.21 | 14:35

Вакцина вчера примиле 12.545 граѓани

На вакциналните пунктови во државата, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 514.021 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани....

Македонија 31.07.21 | 14:08

Заев за „Отворен Балкан“: Мора да работиме и да го унапредуваме животот

Премиерот Зоран Заев изјави дека додека Европа се мислела кога да го испорача тоа што ни го ветила, ние не можеме да чекаме, мора да работиме, мора да го унапредиме животот. Како...

Црна хроника 31.07.21 | 14:02

Двајца струмичани повредени во сообраќајна несреќа на автопатот кај Лесковац

Нешто по 8 часот утрово, во сообраќајна незгода на автопатот кај селото Велика Биљаница кај Лесковац се повредени двајца мажи од  Македонија. Од Лесковачката полиција...

Црна хроника 31.07.21 | 13:55

Запленет кокаин, хероин, марихуана: Во Охрид уапсени четворица дилери од неколку градови

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид синоќа, околу 22.00 часот, во близина на поранешната касарна во Охрид, лишиле од слобода...

Црна хроника 31.07.21 | 13:52

Тешко повреден кичевец кој со автомобил излетал од пат

Вчера во 11.10 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на локалниот пар кај село Староец,П. Г(67) од Кичево, управувајќи патничко моторно возило „опел астра“ со охридски регистарски...

Економија 31.07.21 | 13:49

Заев: Oбезбедено квалитетно наводнување на нови 2.150 хектари за модерно земјоделство

Премиерот Зоран Заев, по повод изградбата на системот за наводнување за вкупна површина од 2.150 хектари на територијата на Општина Валандово, а ги опфаќа населените места...

Црна хроника 31.07.21 | 13:33

Уапсен лихвар од Свети Николе

Полициски службеници од Полициската станица Свети Николе, вчера во 08:20 часот го уапсиле О.Ц.(49) од Свети Николе, поради сомнение за сторено кривично дело „лихварство“. При...

Свет 31.07.21 | 13:23

Прогласени „Зони на катастрофа“: Во Турција се уште активни десетина шумски пожар

Турските пожарникари веќе неколку дена се борат со шумските пожари. Десет пожари се уште се активни, вклучително и три во реонот на туристичкиот центар Анталија. Од...

Македонија 31.07.21 | 13:18

Филипче: Нема да запре појавата на нови соеви на вирусот, можно сценарио е да треба и трета доза од вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека е очигледно дека нема да запре трендот на појава на нови соеви на корона вирусот и додаде дека е многу веројатно дека...

Свет 31.07.21 | 13:04

Анализа: Дали Шведска цело време беше во право во однос на пандемијата?

Во април 2020, Шведска беше меѓу десетте земји најтешко погодени од пандемијата на коронавирус. Дневниот број на смртни случаи се искачи над 100, над 500 пациенти заразени...

Црна хроника 31.07.21 | 12:50

Брзо возење, немање возачка, под дејство на алкохол: Во Скопје казнети 113 возачи

Во рамки на засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи во областа на сообраќајот, во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени...

Свет 31.07.21 | 12:42

Мистериозна појава: Две езера во Аргентина станаа розови

Две езера во Аргентина, во крајбрежниот регион Патагонија, станаа флуоресцентни розови поради се уште необјасниви причини. Локалните екологисти стравуваат дека таквата...

Економија 31.07.21 | 12:23

Како печалат охриѓани од туристите: Ќе им изнајмат две лежалки…

Нов „бисер“ од охридските плажи, односно нов случај кога на туристите им се наплаќаат крајно нереални цени. Во Фехсбук групата „Патувања низ Македонија“ еден корисник...

Свет 31.07.21 | 11:37

Загинаа 5 фудбалери, а 12 се повредени по експлозија на бомба во автобус во Сомалија

Најмалку пет фудбалери загинаа откако експлодира бомба поставена во автобусот со кој се превезувале до пристанишниот град Кисмајо, информира полицијата. Потврдивме...

Свет 31.07.21 | 11:28

На Гренланд забрзано се топи мразот

Гренланд во средата загуби огромно количество мраз, што се стопи поради високите температури предизвикани од климатските промени. Според научниците стопената вода...

Скопје 31.07.21 | 11:12

Град Скопје подготвува закон за оџачарски работи

Град Скопје изработи текст на нацрт -закон за оџачарски работи, кој има цел да ја возобнови и промовира професијата оџачар, што е дефицитарна во Скопскиот регион и низ...

Македонија 31.07.21 | 11:04

Зошто се случува операција за спасување на владата на Заев, ако СДСМ е толку многу силна на анкетите

На добро информираната јавност не и е јасно зошто се случува операција за спасување на владата на Заев ако СДСМ е толку многу силна на Анкетите како што тврди оваа партија. Откако...

Култура 31.07.21 | 10:59

КУД „Дримкол“ од Вевчани и КУД „Илинден“ од Струга најдобри на фестивалот „Илинденски денови“-Битола

КУД „Дримкол“ од Вевчани е прогласена за најуспешна група што презентираше традиционална музика и игра, а КУД „Илинден“ од Струга е избрана за најуспешна група што...

Македонија 31.07.21 | 10:56

Славица Котиров ја презема директорката функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески

Славица Котиров ја презема директорката функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески. Таа досега беше заменик-директорка на Царина. Од...

Црна хроника 31.07.21 | 10:51

На наплатна рампа Гостивар уапсени тројца млади скопјани поради дрога

На 30.07.2021 околу 19.30 часот на наплатна рампа Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар ги лишиле од слобода М.Л.(20), Х.Н.(18) и О.М.(21), сите од Скопје. При...