Категорија: Вести
Скопје 19.11.19 | 20:11

Оставка од Наумоски, зашто Брвеница, Желино и Могила појаки општини од Ѓорче Петров

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на Ѓорче Петров Бојан Стојаноски реагира на мизерната реализација на капитални трошоци за општина Ѓорче Петров во период 1 јануари...

Македонија 19.11.19 | 19:59

Рускоска: Финансиска истрага за апелациските судии кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја...

Македонија 19.11.19 | 19:53

Уставниот суд ја разгледа иницијативата за застарување на предмети, одлука на една од наредните седници

Уставните судии на денешниот стручен колегиум ја разгледаа иницијативата за член 353, став 5 од Кривичниот законик кој се однесува на застарување на предметите или намалување...

Скопје 19.11.19 | 19:46

Му е*аме мајката на Ивор: Шиилегов го поздрави Мицковски преку Телма, овој му возврати срдечно

Новинарот Ивор Мицковски, кој поради критики кон власта ја загуби работата во ТВ Телма, реагира на поздравот што му го упати градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Градскиот...

Македонија 19.11.19 | 19:08

Калајџиев: Ја прашав Јанева што ѝ треба дружбата со Боки 13, ми рече „Што му фали“

Зрелоста на Македонија како правна држава е во прашања. Определени погрешни претстави се добиваат од сензационалните процеси. Дури и она што се случува пред судовите...

Македонија 19.11.19 | 19:05

Очекував оставки од Дескоска, Димитров, Османи и од Заев по недобивањето на датумот

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев на вечерашната емисија на Канал 5 телевизија на прашањето дали Ременски треба да си даде оставка, одговори дека очекувал...

Македонија 19.11.19 | 18:58

Спроводот на Катица одблизу: Невидлива како нинџа и во Шутка и надвор од неа

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во куќен притвор и таа попладнево беше префрлена во станот...

Македонија 19.11.19 | 18:35

Неиспорачувањето на реформите и групата со Албанија не донесе во ситуација да исчекуваме дали и какви договори ќе има во ЕУ

Три години Македонија не започнува со преговори, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето реформи во Македонија и втората група на проблемите е ставањето...

Македонија 19.11.19 | 18:30

За утре закажана билатерална средба ВМРО-ДПМНЕ – Доналд Туск

ВМРО-ДПМНЕ активно работи и лобира Македонија да оди напред и се надевам дека после промената на власта во април следната година ќе можеме 2020 година Македонија да оди...

Скопје 19.11.19 | 18:26

Не се исти – полоши се: Почна да се гради уште една зграда во Аеродром

Откако во април граѓани реагираа дека се сечат дрвјата во паркот кај поранешна „Славија“ кај ОУ „Браќа Миладиновци“ во Аеродром, сега просторот покрај улицата „23...

Македонија 19.11.19 | 18:17

Да ја најдеа и торбата Луј Витон, сигурно и неа ќе ѝ ја вратеа сосе илјадниците евра

Да ја најдеа торбата Луј Витон сигурно и неа ќе и ја вратеа сосе илјадниците евра, но нема потреба бидејќи не ја ни бараа, ова денеска преку соопштение го истакнаа од...

Македонија 19.11.19 | 18:15

Маскирана со полициска јакна Јанева ја напушти Шутка

Катица Јанева оди во куќен притвор, одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на ексспецијалната обвинителка. Пред малку притворената Катица Јанева од затворот...

Економија 19.11.19 | 18:07

Се укинува сметкопотврдата како придружен документ на фискалната сметка

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност, со кој се укинува сметко-потврдата...

Скопје 19.11.19 | 17:58

Шилегов: Ќе ги тргнеме галиите кога ќе го продадеме имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Чистењето на коритото на Вардар е законска обврска на Град Скопје и за вакви активности не е потребна дозвола од никого. Вака искоментира градоначалникот Петре Шилегов...

Македонија 19.11.19 | 17:50

Мицкоски: Ако сакаме независно судство, прво ние треба да се оградиме од влијание

Искуството вели дека тие коишто го примениле процесот на ветинг во судството, конкретно во случајот на нашиот западен сосед, не поминале успешно, рече претседателот...

Македонија 19.11.19 | 17:15

Зекири: Треба да престанеме да ѝ помагаме на ДУИ, крајно време е партиите излезени од војната да одат во опозиција

СДСМ да престане да ѝ помага на Демократската унија за интеграција, смета пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зеќири. Тој во интервју за македонски Телеграф...

Македонија 19.11.19 | 17:08

Николоски открива какви профили ќе се најдат на изборните листи на ВМРО-ДПМНЕ

Се уште е рано да се открива кои имиња ќе се најдат на пратеничките листи, но веќе знеме кои имиња нема да се најдат на пратеничките листи, рече вечерва потпретседателот...

Македонија 19.11.19 | 16:52

Законот за јазиците се враќа како бумеранг: Мерџан Даути не го спасува Греувски туку ги спроведува владините закони

„Адвокатите му откажаа љубов на Груевски“ – ваквите наслови ги полнеа порталите и весниците пред околу една година, набрзо откако поранешниот премиер Никола Груевски,...

Македонија 19.11.19 | 16:26

Фер избори клучни за европската перспектива на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средби со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која и амбасадорот на Финска, Кимо Лахдевирта, на кои...

Свет 19.11.19 | 15:50

Столтенберг во Париз ќе разговара со Макрон за „мозочната смрт на НАТО“

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг следната недела во Париз ќе се сретне со Емануел Макрон за што „подобро да ги разбере“ критиките на францускиот претседател...