Категорија: Македонија
Македонија 18.11.19 | 13:23

Разговорот на Груевски и Јанакиески модифициран на 14 август 2013 година

На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар“ одбраната го испитуваше вештакот Мирослав Котевски, доктор по технички науки. Тој истакна дека снимката доставена...

Македонија 18.11.19 | 12:46

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни – правната држава пред сè

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи...

Македонија 18.11.19 | 12:27

Ѓорѓиевски: Чесната професорка Ременски и рекетарката Фрики

Продолжува Фејсбук војната меѓу потпретседателката на Собранието и почесна претседателка на Меѓународниот сојуз Фроеина Ременски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Орце...

Македонија 18.11.19 | 12:19

Европа има проблем со премиерот во заминување: Ветува сѐ живо и никому не вели НЕ

Имаме проблем со Зоран Заев кој ветува сè живо на секаде и никому не вика не – ова е кажано од пријател на Република Македонија!, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 18.11.19 | 12:13

Се подготвува ли терен: Советот на амбасадори бара одложување на изборите за да продолжеле реформите

Здружението за меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ им се заблагодарува на европските лидери и на комесарите на иституциите на Европска Унија за нивната реална...

Македонија 18.11.19 | 12:11

Судијата не го прекинува рочиштето иако обвинетиот повраќа во судницата

Уште едно нечовечно судење во Кривичниот суд. На денешното рочиште за случајот „Насилство во општина Центар“ на обвинетиот Даниел Трипуновски, кој има дијагноза со...

Македонија 18.11.19 | 11:54

Дескоска: Недобивањето на датум не ги стопираше рефромите

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските...

Македонија 18.11.19 | 10:55

Героски му постави ултиматум на ОЈО: Или ќе кажете кој ме следел или се читаме в среда напладне

Новинарот Бранко Героски, кој пред повеќе од еден месец имнформира дека пријавил физичко следење од страна на неовластено лице, сѐ уште не добил известување дали Јавното...

Македонија 18.11.19 | 08:59

Шефицата на шведската дипломатија Ан Линде во Скопје

Министерката за надворешни работи на Кралство Шведска, Ан Линде денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана на нејзиниот македонски колега,...

Македонија 18.11.19 | 08:12

Долниот дом на француското собрание неделава треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Долниот дом на...

Македонија 17.11.19 | 22:54

Нашата програма ќе се базира на работа на сите полиња исто како да го имаме добиено датумот

Нашата програма ќе се базира на работа, работа и само работа на сите полиња исто како да го имаме добиено датумот, исто како да бркаме исполнување на сите услови и сите...

Македонија 17.11.19 | 19:00

Владо Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ, партија која секогаш им давала шанса на младите за подобар живот и повеќе шанси за успех во животот

По повод годишната конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателот на Партијата Владо Мисајловски на својот фејсбук профил напиша: Несомнено омилено место во мојот...

Македонија 17.11.19 | 18:48

Ганка Цветанова: Нема разлика меѓу Голема Албанија, Голема Србија и „Macedonia the GReat“

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на својот Твитер профил запраша дали постои разлика во концептот на Голема Албанија, Голема Србија и новиот грчки...

Македонија 17.11.19 | 18:39

Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ се одржа денеска по 28 пат. На конференцијата присуствуваше и с еобрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и Хавиер...

Македонија 17.11.19 | 18:22

Ивор Мицковски: Демек не заболе нас дали маж, жена или дете ќе с***ца 4 милијарди на изборен поткуп, клиентелизам…

По изјавата на Радмила Шеќеринска дека 4 жени во Владата имаат повеќе буџет од сите мажи, Ивор Мицкосвски искоментира на својот фејсбук профил: 4 жени имале повеќе буџет...

Македонија 17.11.19 | 18:10

Хавиер Хуртадо Мира: Христијан, ти си нашиот лидер! Сакаме да дојдеш во Брисел како нов премиер и да ја внесеш Македонија во ЕУ

На дваесет и осмата годишна конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ се обрати и Хавиер Хуртадо Мира, претседател на демократската младинска заедница на...

Македонија 17.11.19 | 17:18

Шекеринска: 4 жени раководиме со поголем буџет од сите мажи на министерски позиции

На Форумот на жени на СДСМ, Радмила Шекеринска истакна дека раководи со, условно кажано, машки ресор и дека токму во нејзино време стануваме земја членка на НАТО. Раководам...

Македонија 17.11.19 | 16:36

Јаулески: Нема млад човек што не се срами од овие луѓе што ни ја водат државата

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески своето денешно обраќање го почна со тоа дека „во моментот чувствува среќа, но и горчина, гнев, тага и разочараност....

Македонија 17.11.19 | 16:19

Ѓоргиевски ѝ врати на Ременски: Статусите ги постирате од телефоните што ги „изгубивте“?

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски на својот фејсбук профил одговори на прозивките од страна на Фросина Ременски. Бидејќи сум јавно прозван од дотичната,...

Македонија 17.11.19 | 16:02

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објави имињата на техничките министри пред Нова година

Опозициската ВМРО-ДМПНЕ сѐ уште не одлучила кои ќе бидат нивните предлози за министри во техничката влада. Таа би требало да започне да работи од 3 јануари ако на 12 април...