Категорија: Македонија
Македонија 21.06.21 | 14:05

Ивор Мицковски: Улиците и патиштата ни се катастрофа, не личат за една држава, манијаци возат дивјачки, а вие се фалите со фалични статистики

Ивор Мицковски пишува на фејсбук: Како МВР и Министерот почнаа да се фалат дека за време на пандемија се намалил бројот на жртви во сообраќајки, 4 души загинаа во една...

Македонија 21.06.21 | 13:46

Стоилковски: Заев да не помислува да игра со идентитетот, наместо деманти да го покаже предлогот

Ова е видео колаж од изјави во однос на Македонија и Бугарија, којшто завршува со она коешто стигна од Бугарија како информација испратена од како што велат од таму од...

Македонија 21.06.21 | 12:31

Силјановска-Давкова: Претседателот е прв во меѓународните односи, а не самокрунисаниот републиканскиот монарх Заев

Пратеничката од рeдовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова во денешниот „Утрински брифинг” околу утрешниот состанок на Советот на Европа и односите Македонија-Бугарија...

Македонија 21.06.21 | 12:15

Тасевски; Државата не може да обезбеди свидетелства за децата, ги осакати со знаење и атакува на нив со промоција на невредности

Актерот Сашо Tасевски на социјалните мрежи го коментираше случајот со свидетелствата на учениците и објави: Имам 48 години. И имам сеќавања од мојата четврта година. Се...

Македонија 21.06.21 | 12:08

Филипче: Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот...

Македонија 21.06.21 | 12:01

Сојузот на средношколци: Вратете ги парите за свидетелства на учениците

Сојузот на средношколци побара од Државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведени инспекции во средните училишта за кои претходно алармираа...

Македонија 21.06.21 | 11:59

Заев на средба со португалската амбасадорка Пина: Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со Марија Виржиња Пина, амбасадорката на Португалија за нашата држава. На состанокот е пренесена силна поддршка од Португалија...

Македонија 21.06.21 | 11:01

ИРИ: Расте незадоволството од Владата на Заев

Американскиот Меѓународен републикански институт публикуваше анкета за состојбите во Македонија, спроведена во првиот квартал од 2021 година. Во поглед на очекувањата...

Македонија 21.06.21 | 11:00

Заев одигра партија фудбал во Желино: Отворено новото спортско игралиште

Премиерот Заев на својот фејсбук профил објави: Прекрасно спортско неделно попладне во Желино. Со членовите на раководството на #СДСМ денеска во Желино пуштивме во...

Македонија 21.06.21 | 10:33

Тасевски: Свидетелство нематe за деца, во камено време не било вака

Свидетелство немате за деца. Во камено време не било вака. Братучетка ми кажувала во камено време на камен им пишувале свидетелства. Вие барем на бекатон плочки можевте...

Македонија 21.06.21 | 10:21

Уште еден влез кон Грција: На 1 јули се отвора граничниот премин Меџитлија

Градоначалникот на грчката општина Преспа, Панајотис Пасхалидис, најави дека на 1 јули ќе бидат отворени граничните премини Ники (Меџитлија) кон Македонија и Кристалопиги...

Македонија 21.06.21 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: Нема пасоши за граѓаните кои редовно плаќаат давачки во државата

Надлежните во државата известија дека пасоши нема, ги известуваме другите држави дека македонските државјани ќе патуваат со истечен рок на пасош, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Замислете...

Македонија 21.06.21 | 09:33

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да им ги рефундира парите на граѓаните за вакцинација надвор од земјата

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на како што велат неспособноста на Филипче и Заев, која според оваа партија, резултира со бројка од околу 20 илјади граѓани кои викендов...

Македонија 21.06.21 | 09:14

Aзески: Ми беше чест што бев почесен конзул на Црна Гора

По повод одлуката на Министерството за надворешни работи на Црна Гора, Бранко Азески да не биде повеќе почесен конзул на оваа земја, претседателот на Стопанската комора...

Македонија 21.06.21 | 08:42

Владата во Подгорица го отповика почесниот конзул во Скопје, Бранко Азески

Владата на Црна Гора го отповика почесниот конзул во Скопје, Бранко Азески, јавија црногорските медиуми. Владата го објасни потегот со изјава дека отповиканиот амбасадор...

Македонија 20.06.21 | 22:17

Филипче да престане да манипулира, не оствари ниту едно ветување

Венко Филипче да престане да манипулира и да кажува невистини, вели Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ. -Ветуваа, но на сите им е јасно дека Лекарите специјалисти во земјава немаат...

Македонија 20.06.21 | 22:08

Составен меѓународен правен тим за случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски за јавни функционери?

Порталот „Нетпрес“ објави дека во обвинителство е составен меѓународен тим на експерти кои ќе ги мониторираат случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски...

Македонија 20.06.21 | 21:30

Човекот кој ја има најважната оперативна позиција во МВР промовира Голема Албанија на социјалните мрежи

Помошник директорот на Бирото за јавна Безбедност, Шефик Бајрами, „лета орли“ на социјалните мрежи. Бајрами пред нешто повеќе од половина час, во стори на својот фејсбук...

Македонија 20.06.21 | 21:01

МВР тврди дека има обрасци за пасоши и лични карти

Класична дезинформација е дека нема пасоши и лични карти. Патни исправи од сите типови има во доволен број и се одговара на сите барања на граѓаните, кои се во енормно...

Македонија 20.06.21 | 18:52

Ковачки до Спасовски: Кажете дали имате началници со крими досиеја и колку кеширавте од пасошите?

Спасовски, дворот ви е полн со ѓубре, смрди и корне. Не е виновен Мицкоски затоа што сте криминогени, ниту пак мрзеливи и неработници. Нема да станете поуспешни ако го...