Категорија: Култура
Култура 16.11.19 | 19:50

Доделени наградите на „Синедејс“: Австрискиот филм е „Лилијан“ е избран за најдобар

Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Лариси во киното Милениум беше затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски...

Култура 16.11.19 | 13:50

Томе Станковски прогласен за најдобар актер на Интеранционалниот театарски фестивал во Приштина

Триесет и тригодишниот актер Томе Станковски ја доби наградата за најдобар актер на Третиот интернационален театарски фестивал во Приштина – PITF за улогата во перформансот...

Култура 15.11.19 | 14:26

Ревија на европскиот филм во шест градови низ републиката

Пет европски филмови во шест градови низ републиката беа прикажани од 1-ви до 15-ти ноември во рамките на Ревијата на европски филмови. Ревијата заврши денеска со проекцијата...

Култура 15.11.19 | 11:59

Скопска премиера на „Отело“ на 4 декември во МНТ

По првата премиера која ќе се одржи на 16 ноември на сцената во Босанското народно позориште, Зеница – БиХ, во Македонскиот народен театар на 4 декември со почеток во...

Култура 15.11.19 | 11:46

Хели Сиекинен од Финска го отвора фестивалот „Музика од светот“ вечерва во Битола

Со концерт на Хели Сиекинен, позната уметничка од Финска, вечер во Битола почнува 11. издание на интернационалниот Фестивал на Музика од светот. Хели Сиекинен пет пати...

Култура 15.11.19 | 11:43

Со изложба на дела со суперхерои на Зоран Кардула се отвора нов галериски простор „Анагор“

Серија дела со суперхерои на уметникот и графички дизајнер Зоран Кардула ќе бидат претставени вечерва во 19.30 часот на изложба во галеријата „Анагор“, која по повод...

Култура 15.11.19 | 11:24

Дорфулија од „Медена земја“ e една од десетте најатрактивни европски локации за снимање филм

Селото Дорфулија кое се наоѓа во Општина Лозово, во областа Овче Поле, во близина на патот Велес – Штип, каде што е сниман наградуваниот документарниот филм „Медена...

Култура 15.11.19 | 10:57

Продлабочување на релациите во областа на македонско – руската културна соработка

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во рамките на Меѓународниот форум за културна соработка во Санкт Петербург оствари работна средба со својот колега, министерот...

Култура 15.11.19 | 10:38

Јубилејни 20. Есенски музички свечености: Полифони одблесоци во изведба на камерниот оркестар „Профундис’

Вечерва во Фоајето на Македонската опера и балет, во рамките на јубилејното издание на Еенски музички свечености, концерт ќе одржи камерниот оркестар „Профундис“: Јане...

Култура 15.11.19 | 10:21

Азиска премиера на „Врба“: Редици за автограм од Манчевски и средба најславниот тајвански режисер Цаи Минг-Лианг со кого освои „Златен лав“

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем одглас...

Култура 15.11.19 | 10:15

Поради големо интересирање ќе има и втора проекција на видеo колажот „Тајните архиви на Скопје“

Поради големото интересирање и преполната сала во Кинотека на првата проекција на видео колажот „Тајните архиви на Скопје“, в недела, на 17 ноември во 20 часот ќе има...

Култура 15.11.19 | 09:59

„Сè што сте сакале да знаете за Џони, а не сте смееле да прашате“, стенд-ап шоу на Никола Ѓуричко вечерва во Дом на АРМ

Познатиот српски актер, продуцент и водител Никола Ѓуричко вечерва, 15 ноември во Домот на АРМ ќе настапи со своето стенд ап шоу „Сè што сте сакале да знаете за Џони, а...

Култура 15.11.19 | 09:40

Рахим Бурхан од театарот „Пралипе“ е специјален гостин на 16. Ромски театарски фестивал

Во Детскиот театарски центар во скопската чаршија од денеска до 17 ноември ќе се одржува 16. Ромски театарски фестивал „Garavde Muja – Скриени лица“, на кој специјален гостин...

Култура 15.11.19 | 09:13

„Зад хоризонтот“ со Летиција Каста кој се снимаше и во Македонија го затвора „Синедејс“

„Зад хоризонтот“ е македонско–швајцарската копродукција која скопската публика може да ја види премиерно во киното Милениум вечерва (15 ноември), од 20 часот, а во рамки...

Култура 14.11.19 | 15:34

Битолски театар слави 75 години

Битолскиот народен театар денеска слави 75 години постоење. Основан е на 14 ноември 1944 година, со изведбата на претставата „Ѓоре Магарески“. Првите членови и основачи...

Култура 14.11.19 | 13:45

Премиера во Драмски на „Пантаглез“, претстава што опоменува дека човештвото страда од заборав

Претстава што опоменува дека човештвото страда од заборав, ги растура илузиите дека живееме во најдобриот од сите светови и порачува дека не смееме да дозволуваме постојано...

Култура 14.11.19 | 13:32

Гостиварскиот театар се екипира: Објавен оглас за вработување на 8 актери

Националната установа Гостиварски театар се екипира со професионален кадар. По првите 16 вработувања, од кои поголемиот дел беа помошно-технички персонал, театарот...

Култура 14.11.19 | 13:25

Ќе ја загуби ли битката со времето црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново

По повод најновата реставрација и конзервација на црквата Свети Ѓорѓи во Курбиново, Методија Јоновски на социјалните мрежи објави напис посветен на реставрацијата...

Култура 14.11.19 | 12:51

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ со награда од Советот на Европа

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби престижната „Одисеј“ – награда за Човекови права на Советот на Европа (Odyssée Conseil de l’Europe...

Култура 14.11.19 | 12:43

Почина продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“ Бранко Лустиг

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара...