Категорија: Култура
Култура 13.07.19 | 20:33

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ во организација на МСУ Скопје во Музејот за современа уметност во Солун

“Сè што ни е заедничко” е основното мото во делата на 14 уметници од Југоисточна Европа во рамки на изложбата организирана од Музејот на современата уметност –...

Култура 13.07.19 | 15:35

Дождот ја премести „Самрак на боговите“ во Центарот за култура „Григор Прличев“

Театарската претстава „Самрак на боговите“, која ќе се одигра вечерва во рамките на програмата на Охридско лето наместо на сцената „Долни Сарај“ каде што беше предвидена,...

Култура 13.07.19 | 15:09

„Или-Или“ ја издаде „Филмски клуб“, книга за филмовите и за тоа како тие можат да го обликуваат нашиот живот

Издавачката куќа „Или-Или“ информира дека в понеделник од печат ќе излезе книгата „Филмски клуб“ од канадскиот писател Дејвид Гилмор, кој преку (авто)биографска приказна,...

Култура 13.07.19 | 12:32

Словенско младинско гледалишче со „Самрак на боговите“ ја отвора драмската програма на „Охридско лето“

Драмскиот дел на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“ започнува вечерва со театарската претстава „Самрак на боговите“ што ќе се одигра во Центарот...

Култура 13.07.19 | 12:23

Концерт на Томе Илиев секстет и унгарскиот филм „Кинцсем – обложи се на одмазда“ на „Скопско лето“

На „Скопско лето“ вечер од 21.30 часот во Куршумли ан концерт ќе одржи етно-џез групата од Швајцарија Томе Илиев секстет, а утревечер од 20.30 часот во црквата „Рождество...

Култура 13.07.19 | 08:14

Почнува 46 Галичка свадба

Културно-туристичката манифестација „Галичка свадба“ ќе започне вечерва во 19:30 часот со изведување на првите свадбени обичаи. Во куќата на зетот ќе се накити бајракот,...

Култура 12.07.19 | 22:37

Поповски: Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафеана

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија....

Култура 12.07.19 | 15:14

Ванеса Меј се подготвува во Охрид на вечерашниот настап: Генерална проба, вегетаријанско мени и нова фризура

Британската музичка ѕвезда Ванеса Меј, која  вечерва го отвора 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ веќе се подготвува за вечерашниот настап. Таа денеска го посети...

Култура 12.07.19 | 12:54

Викендов Галичка свадба: Зурли штом диво ќе писнат, штом тапан ќе грмне со подземен екот

Викендов од 12 до 14 јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба....

Култура 12.07.19 | 11:46

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на градот за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Во пресрет на вечерашното свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот...

Култура 12.07.19 | 10:30

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ во организација на МСУ Скопје, претставена во Музејот за современа уметност во Солун

„Сè што ни е заедничко” е основното мото во делата на 14 уметници од Југоисточна Европа во рамки на изложбата организирана од Музејот на современата уметност – Скопје,...

Култура 12.07.19 | 10:08

Џијан Емин, Македонска Филхармонија, Здружение на џез музичари со целовечерен концерт во Галичник

Вечерва (12-ти јули) во Галичник, во предвечерието на Галичката свадба 2019, Џијан Емин во соработка со Македонската Филхармонија и ЗЏМ (здружението на џез музичари на Македонија)...

Култура 12.07.19 | 09:53

Светски познатата виолинистка Венеса Меј на Антички театар го отвора вечерва „Охридско лето“

Педесет и деветтото издание на фестивалот „Охридско лето” ќе биде отворено вечерва со концертот на светски познатата виолинистка Ванеса Меј на Антички театар. Меј...

Култура 12.07.19 | 09:47

Комедијата „Лиза – лисицата самовила“ на Скопско лето

Денеска ќе се одржи проекција на филмот „Лиза – лисицата самовила“ (LIZA, a rókatündér) (2015), Унгарија, со почеток во 21 часот на Факултетот за ликовни уметности – Сули ан. Станува...

Култура 12.07.19 | 09:42

Ексклузивни раритетни предмети и Златниот човек, симболот на Казахстан се дел од излобжата отворена вчера во Археолошкиот музеј

Во присуство на голем број гости и посетители, вчера во Археолошкиот музеј на Македонија свечено беше отворена изложбата „Великата Степа: историја и култура“, која...

Култура 11.07.19 | 09:54

Казахстанската изложба „Великата степа: историја и култура“ од денес во Археолошкиот музеј

Во Археолошкиот музеј вечер во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Великата степа: историја и култура“ од Националниот музеј на Казахстан, на која главен експонат...

Култура 11.07.19 | 09:54

„Скопско лето“: Концерт на „Strings Liona & Serena“ и проекција на филмот „Убивајќи го Бога“

Во рамките на „Скопско лето“ денеска, (11.07.2019, четврток), ќе се одржи концерт на „STRING OF LEONA & SERENA“ – Шпанија, со почеток во 20:30 часот на платото пред Меморијалниот...

Култура 11.07.19 | 09:49

„Димитар Солев како полемичар“ – нова книга на Веле Смилевски

„Димитар Солев како полемичар“ е насловот на новата книга на Веле Смилевски, објавена во издание на „Дијалог“ од Скопје. Димитар Солев (1930 – 2003) е едно од најзначајните...

Култура 10.07.19 | 14:39

Обновена сцената на Античкиот театар во Охрид

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“ ја реконструира сцената...

Култура 10.07.19 | 14:14

ИФФК „Браќа Манаки“: Јоргос Арванитис е лауреат на наградата за животно дело „Златна камера 300“

На  третата прес конференција посветена на јубилејното издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаkи“ директорката на Фестивалот, Гена Теоосиевска...