Категорија: Економија
Економија 07.10.19 | 16:42

Мицевски до Ангеловска: Настапувате со ист говор, вакво нешто се нема случено во македонскиот парламент

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски на собраниската седница истакна дека обично по говор на министер за финансии за буџетот или за ребалансот...

Економија 07.10.19 | 14:20

Ангеловска: Со ребалансот средствата одат онаму каде што ќе имаат најголема ефикасност

Алоцирање средства онаму каде што ќе има најголема ефикасност и каде што може да се постигнат поголеми ефекти, повеќе пари кај граѓаните и силна финансиска поддршка...

Економија 07.10.19 | 13:20

Левица: Лага е дека во Македонија ќе има пофер даночен систем и дека парите ќе се вратат кај граѓаните

Лага е дека во Македонија ќе има пофер даночен систем, дека богатството ќе биде прераспределено кон сиромашните и дека парите ќе се вратат кај граѓаните – сметаат...

Економија 07.10.19 | 11:49

Цените на горивата се намалуваат за половина, односно еден денар

Oд вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.75 отсто, објави Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, малопродажната...

Економија 07.10.19 | 09:52

Oд денеска електронско плаќање на патарината Миладиновци

Патарина на наплатната станица Миладиновци на Коридор 8 од денеска може да се плаќа и по електронски пат со М – картичка. Електронската наплата на таа станица ќе се врши...

Економија 07.10.19 | 08:30

Дополнетиот предлог ребаланс во Собранието

Дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот за 2019 година, што минатата недела помина во Владата, е доставен во Собранието и е на дневен ред на денешната седница како последна...

Економија 06.10.19 | 20:14

Несериозна и неодговорна е изјавата на премиерот Заев за паушално зголемување на минималната плата

Несериозна и неодговорна е  изјавата на премиерот Заев за паушалното зголемување на минималната плата. Вака Бизнис конфередацијата ја коментира  најава на премиерот...

Економија 06.10.19 | 19:26

СОНК и МОН утре на средба ќе бараат решение за проблемите во образованието

Решение за проблемите во образованието ќе се обидат утре да најдат СОНК и МОН на уште една заедничка средба. Претседателот на СОНК , Јаким Неделков најави дека ако не...

Економија 06.10.19 | 14:04

Бачовски: Обезбедени се 16,5 милиони евра од ИПАРД 2 програмата за развивање на руралните средини

Од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој објавен е јавен повик за мерката 7 – Диверзификација на фарми и развој на мали бизнис...

Економија 05.10.19 | 20:35

Заев најави досега невидено зголемување на пензиите, ама пензионерите изгорени, па не му веруваат

Пензионерите идната година ќе добијат огромно зголемување на пензиите, и тоа ќе биде врз основа на еконосмкиот раст, вети премиерот Зоран Заев на денешната граѓанска...

Економија 05.10.19 | 19:39

Анѓушев контра Ангеловска: Треба да има данок на штедни влогови

Вицепремиерот Анѓушев смета дека каматите на штедните влогови  треба да се даночат, а оданочувањето на капиталните добивки да се пролонгира. Вели дека македонската...

Економија 05.10.19 | 18:51

Заев тргна со караванот „На прав пат сме“, а од Македонија заминаа 6 автобуси со млади

Истиот ден кога премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев тргна со карванот под мотото „На прав пат сме“, од Македонија на пат во странство заминаа шест автобуси со млади...

Економија 05.10.19 | 17:11

Не е лесно, спиеме 20 луѓе заедно, но од Италија за два месеци ќе донесам 2500 евра

За два месеци работа на лозјата во Италија, граѓаните од Источна Македонија заработуваат од 2.500 до 3.000 евра, пари од кои плаќаат сместување и храна. Голем број граѓани...

Економија 05.10.19 | 16:06

Колку пари треба да земете како К-15 годинава

Пресметките покажуваат дека сумата која ќе легне на контото на вработените за оваа година ќе се движи од 9.610 денари до 14.090 денари. Вработените во јавните институции...

Економија 05.10.19 | 15:27

Заев повторно излажа, „Фолксваген“ воопшто не ја разгледувал Македонија во финалната фаза за инвестиција

Атомобилскиот гигант „Фолксваген“ воопшто не ја разгледувал Македонија во финалната фаза за инвестиција, објави потпретседателот нан ВМРО ДПМНЕ Александар Николски...

Економија 05.10.19 | 14:26

Заев: Должност на Владата е да се грижи за земјоделците

Должност на Владата е грижата за земјоделците и нивните семејства, бидејќи земјоделството е еден од носечките столбови на македонската економија, рече премиерот Зоран...

Економија 05.10.19 | 13:54

Ќе се проверувааат 3.000 земјоделци дали ги заслужуваат субвенциите

Министерот за земјоделство, Трајан Димковски, во „Топ Тема“ најави дека Земјоделскиот инспекторат наложил контрола на над 3.000 земјоделци за да провери со вонредна...

Економија 05.10.19 | 12:43

Седница на македонско-руската мешовита меѓувладина комисија по пауза од пет години

Идната недела во Москва ќе се одржат подготвителни средби по повод претстојната седница на Мешовитата меѓувладина комисија за соработка што ќе се одржи од 14 до 16 ноември...

Економија 05.10.19 | 11:16

Манчевски: Ги разбирам реакциите, но не гледам ниту еден алтернативен предлог, работодавачите нема што да изгубат

Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во интервју за „360 Степени“ ја коментираше бурата реакции по неговата изјава дека вишокот кадри...

Економија 04.10.19 | 21:11

Македонија не е ни рангирана на листата на најдобри автопати

Македонија не е ниту рангирана на листата на најдобри автопати во Извештајот на Светскиот економски форум, според кој годинава за најдобри во светот се прогласени патиштата...