Категорија: Кошарка
Кошарка 16.01.21 | 09:29

Се ближи годишнина од смртта на Коби Брајант: Еден час се смеете, следниот ден не ви е дојдено до живот

Се ближи годишнината од смртта на легендарниот кошаркар, Коби Брајант и Џиџи. Сопругата на еден од најдобрите играчи во светот, Ванеса сподели како се бори со големата...

Кошарка 14.01.21 | 09:43

Порзингис се врати по повредата, Далас дојде до четвртиот триумф по ред

Кристапс Порзингис се врати на паркетот по повредата на коленото и му помогна на Далас да слави против Шарлот со 104:93, со што Далас дојде до четвртиот триумф во низа. Ова...

Кошарка 13.01.21 | 17:52

Синот на Пеце Наумоски потпиша за МЗТ Скопје

Еден од најталентираните млади македонски кошаркари, седумнаесетгодишниот Михаил Наумоски, е новиот кошаркар на тимот на МЗТ Скопје, потврди денеска овој клуб. Како...

Кошарка 13.01.21 | 09:41

Џоел Ембид направи се за Филаделфија да го победи Мајами

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, одигра неверојатен натпревар против Мајами и го однесе својот тим до победа од 137:134 по едно продолжение. Ембид мечот го заврши со...

Кошарка 12.01.21 | 09:47

Трипл-дабл на Сијакам недоволен за победа на Торонто против Портланд

СЏ Меккалум постигна кош на 10 секунди до крајот со што го комплетираше пресвртот на Портланд по негативата од 17 поени за конечна победа против Торонто со 112:111. Меккалум...

Кошарка 10.01.21 | 16:15

Дончиќ побара навивачите да имаат поголемо разбирање

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ, истакна дека неговиот тим постепено ги надминува тешкотиите што му создаваа проблеми на тимот на почетокот на шампионатот. Маверикс...

Кошарка 08.01.21 | 11:45

Кари за време на натпревар дозна дека е заразен со коронавирус

Кошаркарот на Филаделфија, Сет Кари, дознал за позитивен тест за коронавирус за време на натпреварот против Бруклин (109:122) одигран ноќеска во Њујорк, објави новинарот...

Кошарка 07.01.21 | 21:02

Се сеќавате на Мекелеб: Македонија ја смета за своја фамилија

Пред Адеми, Барди, Пандев, Лазаров, Стоилов…Македонија имаше еден друг херој.Тоа е Лестер Бо Мекелеб кој во Литванија на ЕП ни го донесе четвртото место. Тој не заборава...

Кошарка 07.01.21 | 12:54

Голден Стејт може да здивне, повредата на Кари не е сериозна

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кари, извести за состојбата на првата ѕвезда на тимот Стеф Кари, кој го повреди скочниот зглоб на крајот на мечот со Клиперс (101:108) одигран...

Кошарка 07.01.21 | 05:55

Рекордни 60 поени на Бредли Бил недоволни за победа на Вашингтон

Бредли Бил постигна рекордни во кариерата 60 поени, но ни тоа не беше доволно за Вашингтон да избегне пораз од Филаделфија, која славеше на домашен терен со 141:136. Бекот...

Кошарка 06.01.21 | 18:16

НБА размислува за проширување на лигата за два нови тима вредни по 2,5 милијарди долари секој

НБА сериозно размислува да ја прошири лигата за уште два тима. Причина за таквиот план е тоа што приходите се сериозно опаднати поради пандемијата и проширувањето на...

Кошарка 06.01.21 | 11:52

Чикаго стигна предност од 20 поени за триумф во Портланд

Екипата на Чикаго булс успеа да се врати по заостанување од 20 поени на почетокот од втората четвртина и да слави на гости кај Портланд трејлблејзерс со 111:108. Со овој триумф...

Кошарка 05.01.21 | 10:01

Монструозен трипл-дабл на Лука Дончиќ за триумф против Хјустон

Само еден ден откако го пропушти натпреварот против Чикаго поради повреда на квадрицепсот, Лука Дончиќ одигра неверојатен натпревар. Ѕвездата на далас маверикс го...

Кошарка 04.01.21 | 09:23

Стеф подобар од кога било: Рекордни 62 поени на Кари

Со неверојатни 62 постигнати поени на дуелот против Портланд, Стеф Кари потсети на своите најдобри денови кога две години беше прогласен за најдобар кошаркар во НБА...

Кошарка 03.01.21 | 08:26

Дабл-дабл на Вучевиќ недоволен за победа

Црногорскиот центар Никола Вучевиќ имаше учинок од 30 поени и 13 скокови, но тоа не беше доволно за Орландо меџик да избегне пораз на домашен терен од Оклахома сити со...

Кошарка 02.01.21 | 23:05

Почина Пол Вестфал, легендарниот американски кошаркар и тренер

Легендарниот американски кошаркар и тренер Пол Вестфал почина во 70 година од животот. На Вестфал минатата година му беше дијагностициран рак, а на почетокот на 2021 ја...

Кошарка 02.01.21 | 06:03

Сонцето изгреа на врвот на НБА

Екипата на Феникс санс славеше на гости кај Денвер нагетс со 106:103 со што дојдоа до најдобар скор во НБА лигата. „Сонцата“ имаат пет победи и еден пораз со што највуваат...

Кошарка 01.01.21 | 06:02

Торонто дојде до првиот НБА триумф во новиот дом на Флорида

Екипата на Торонто репторс ја забележа првата победа во новата сезона во НБА лигата. Репторси, кои како домаќини играат во Тампа на Флорида поради здравствените мерки...

Фудбал Кошарка Спорт 31.12.20 | 17:15

2020 година беше сурова кон љубителите на спортот: Спортски легенди кои не напуштија годинава

Диего Армандо Марадона (Аргентина, футбал) Почина на 25 ноември поради престанок на работа на срцето. Смртта на аргентинската ѕвезда, сметан за можеби најдобриот фудбалер...

Кошарка 30.12.20 | 07:00

Милвоки постави нов НБА рекорд за постигнати тројки на еден натпревар

Екипата на Милвоки бакс постави нов НБА рекорд со 29 постигнати тројки за лесна победа против Мајами хит од 144-97. Со овој триумф „елените“ му се одмзадија на тимот што...