Размислете дали навистина ви треба таква врска? Зошто не ги оставите мажите што ве изневеруваат?

Тој ја изневерува постојано, но никогаш не одлучува да ја напушти. Сопругата на таков сопруг чувствува голема болка и огорченост. Не може да се бори затоа што нема сила. Меѓутоа, во неа има едно чувство дека овој неверник не ја уништил, а тоа чувство се нарекува – надеж.

Истата таа надеж ѝ вели: Веројатно многу те сака и затоа не заминува засекогаш. Ти си поважна од неа и оние пред неа…

Мажот ве изневерува, но вие останувате заедно

Сопругата на таков човек или целосно се предава на бездната и предавството на нејзиниот сопруг, или се обидува да биде подобра од таа друга жена … Таа оди против нејзините вредности, верувања, природа и чувства, сѐ со надеж дека повторно ќе го „вратите“  кај себе и семејството…

Постојат три причини зошто жената страда од мажот што изневерува:

1. Кога била мала, некој ѝ рекол дека љубовта е страдање. Дека треба да се бориш за љубов засекогаш. Таа пораснала, но таа приказна останала врежана во нејзиното сеќавање. Затоа страда секој ден, затоа што мисли дека мора да биде така … Но, не мора.

2. Ниска самодоверба и неразбирање на сопствените вредности. Неспособност да одлучите што е добро за вас и како да се однесувате. Очекувате партнерот да ве направи среќни.

3. Никогаш не си признала дека сопругот ја изневерува. Постојано живее во илузии, чувствува болка но не дозволува таа болка да исплива на површина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.