Очајната Британка не знае што друго да направи за нејзиниот сопруг да води љубов.

– Имам 32 години, а мојот сопруг 34 години. Имаме петгодишна ќерка и тоа е единствената светла точка во нашиот брак. За 10 години брак, тој водеше љубов со мене само трипати. Буквално ме натера да го молам на колена, па дури и тогаш не успеа да ме доведе до кулминација. Не знам што да правам, гладна сум за секс и внимание, а тој навистина се грижи што сакам и чувствувам. Така беше и од првиот ден од нашиот брак. Можете ли да замислите како е да се води љубов толку ретко. Сакам да го спасам нашиот брак, но не знам дали е можно затоа што сум гладна за секс – вели Британката.

Одговор на терапевтот: Наместо фактот дека не е заинтересиран за вашата кулминација, можеби е вистина дека не знае како да ве задоволи и дека се срами да го признае тоа.

Обидете се да разговарате со него и да му објасните дека сакате вашиот брак да се развива и преживее.

Исто така е одлична идеја да го запознаете вашето тело малку подобро и да пронајдете што ве возбудува најмногу, а потоа да му го покажете на вашиот сопруг.

Исто така, сензуалната предигра може да помогне. Но, ако не реагира на ништо од тоа, можно е да има одредени сомневања за неговата сексуалност.

Преземено од Убавина и здравје

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.