Официјално, проституцијата е забранета во Црна Гора, но судската пракса и некои веб-страници сè уште покажуваат дека таа сè уште е присутна. Претходните проценки на невладиниот сектор беа дека  со проституција околу 300 лица, но полицијата неодамна го информираше „Дан“ дека нема евиденција за даватели на сексуални услуги.

Претходното истражување на Институтот за јавно здравје, во кое беа опфатени 200 сексуални работнички, покажа дека најмногу проститутки има во Подгорица и Бар, но регистрирани се и во Будва, Колашин, Никшиќ и Улцињ. Таа здравствена установа претходно посочи дека 88 отсто од проститутките се занимаваат со оваа работа поради невработеност, додека 45 отсто се необразовани, а секоја трета има завршено средно образование.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.