За да ги избегнете сите непријатности или проблеми за време на секскуалниот чин, ова се три работи што мора да ги избегнувате пред истиот:

1. Да се депилирате

Како и пред одење на одмор, така и пред сексот, се препорачува депилацијата да ја направите неколку дена претходно. Ова посебно важи за отстранувањето на влакната околу интимните делови. Кожата на препоните и бутовите лесно се иритира, посебно во услови на триење и потење.

2. Да пиете лекови против алергија

Лековите кои ги намалуваат алергиските реакции, како антихистаминот, не само што го опуштаат телото, туку и имаа силно дејство врз слузницата, која е поврзана со целото тело, почнувајќи од усната шуплина до срамните усни.

Ваквите лекови го намалуваат лачењето на вагиналните сокови, што ќе го направи сексот неудобен, па дури и болен.

3. Да го одложувате мочањњто

Доколку сте се впуштиле во врел момент, страста е пред самиот врв, а чувствувате потрева за одење во ВЦ, никако немојте да одложувате.

Секој притисок врз мочниот меур ќе го прави односот многу неудобен.

Исто така, мочниот канал и меур се оптоварен и полни со течност, што може да предизвика и воспаление.

Извор: zadovoljna.hr

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.