Ќе најдете десетици написи кои објаснуваат како да го направите сексот подобар, како да ја смените рутината на врската, да ја пронајдете најдобрата поза… Но, што ако не сакате секс? Ако се плашите да го искажете, бидејќи сметате дека ова автоматски ќе ве стави на списокот на „изроди“ на овој свет, дозволете ни да ви кажеме дека има позитивни страни на воздржаноста.

На крајот на краиштата, тоа е избор што не засега никој освен вас.

1. Ако сте во врска што само се развива, не изгледа неразумно да сакате воздржаност. Врската што ќе се развие меѓу вас ќе биде многу добра основа за вашата иднина. Ако сте во долга врска, апстиненцијата може да биде исто толку корисна. Периодот кога ќе одлучите да немате секс е добра можност да разговарате за вашите желби и можеби да донесете нови идеи за тоа како повеќе да уживате. Единствената сигурна работа е дека и во двата случаи се развива блискост меѓу вас.

2. Енергијата што би ја потрошиле на секс оди на друго место. Ова значи дека ќе им дадете поголема основа на другите делови од вашиот живот.

3. Со привремена воздржаност, можете да успеете да го зголемите либидото, особено ако припаѓате на оние кои немаат силна сексуална желба во нивната долгорочна врска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.