Една од целите на хиндуистичката и будистичката практика на тантричен секс е да се воспостават подобра поврзаност и стабилност на врската по пат на свесното водење љубов, но и поголема опуштеност.

Лотос е една од најпознатите положби (едниот партнер седи со прекрстени нозе, а другиот му седи во скут, свртени еден кон друг), за која важи дека ја продлабочува интимноста поради воспоставувањето на контактот со очите и синхронизираното дишење.

Едно скорашно истражување, во чии рамки со помош на специјални уреди се следело спиењето на 1.652 учесници по водењето љубов во текот на три месеци, открива дека од 25-те различни положби, најпозитивно на сонот влијаела „кучешката поза“, а на второ место се нашла „лотос-положбата“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.