„Lost penis-syndrom“ или во превод синдромот на изгубен пенис е разликата во големината помеѓу вагината и пенисот. Ако пенисот на мажот е помал, а вагината на жената поширока, таа комбинација може да доведе до проблеми со оргазмот – за време на сексот нема доволно „триење“, односно не се стимулираат доволно нервните завршетоци на половите органи.

Проблемот е што и да сте го немале овој проблем, тој со времето може да се појави, бидејќи иако обликот и големината на пенисот се генетски одредени кај мажите, кај жените, освен генетиката, улога играат и други фактори. На пример, раѓањето на дете, дебелото или тенко ткиво, мускулите, можат да ја прошират вагината. Кај таа анатомска нееднаквост – широка вагина, а мал пенис, ниту мажот не го чувствува својот пенис во вагината на жената, ниту пак жената го чувствува пенисот на мажот. Како пенисот да е загубен во жената.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.