Како што знаеме, сексуално преносливите болести се заразни болести кои најчесто се пренесуваат сексуално.

Дури и практикување безбеден секс не е гаранција, бидејќи дури и кондомите не можат да запрат одредени болести. Она што загрижува е што некои видови на сексуално преносливи болести се јавуваат без симптоми, а понекогаш, симптомите се исти како и во други состојби, како што се инфекции на уринарниот тракт.

Покрај сите горенаведени, загрижувачки се и податоците на Светската здравствена организација дека секој 25-ти човек во светот има некаква сексуално пренослива болест. А, како тие се манифестираат, откриваме подолу.

Сексуално преносливи болести: Најчести симптоми

Пецкање по мокрење

Тоа е најчестиот симптом на сексуално преносливи болести. Болката се јавува поради воспаление на уринарниот тракт, кога бактериите се акумулираат во мукозната мембрана на уретрата.

Необичен исцедок

Прекумерни секрети, различна боја и / или мирис – може да укажуваат на симптоми на кламидија, гонореја или трихомонијаза. Тоа е воспаление на репродуктивниот тракт што предизвикува иритација и лачење.

Крварење

Крварењето од вагината, кога не е менструален циклус, е причина за тревога. Најчесто крварење се јавува после секс, а виновник за тоа е вирусот ХПВ, кој ја иритира чувствителната мукозна мембрана на вагината.

Болка за време на сексуален однос

Болен сексуален однос е знак дека имало воспаление во самата вагина. Најчесто, сексуално преносливи болести кламидија и гонореја се одговорни за тоа.

Раст на гениталиите

Невообичаени израстоци на гениталиите се предизвикани од голем број на сексуално преносливи болести како што се ХПВ вирус (кондилома), сифилис или вирусни брадавици – мекотел (molluscum contagiosum). За жал, иако херпесот може да се излечи, ХПВ вирусот останува во нашето тело засекогаш, и може да се активира од време на време.

Карлична болка

Како и при болка при сексуален однос, потребно е да се обрне внимание на болката во карлицата. Кламидија и гонореја го предизвикуваат овој симптом, бидејќи тие се шират од вагината до матката.

Сексуално преносливи болести: кога се појавуваат првите симптоми?

Зависи, на пример, кламидија покажува симптоми само по неколку недели, додека во случај на гонореја, симптомите можат да се појават дури и по еден ден од инфекцијата.

Херпесот трае помеѓу 2 и 12 дена за да покаже симптоми. ХПВ инфекцијата може да помине долго време, понекогаш со години. Меѓутоа, во повеќето случаи, симптомите се појавуваат во следните три месеци по сексуалниот контакт со болно лице.

Симптомите можат да се појават на кој било дел од телото, и можат да бидат „невидливи“. На пример, херпес, гонореја и кламидија предизвикува треска и треперење.

Што се случува кога не се лекуваат сексуално преносливи болести?

Во тој случај, ризикувате трајно оштетување на репродуктивниот систем (стерилитет)!

Најкорисната работа што можете да ја направите е да контактирате со вашиот избран гинеколог при прво сомневање дека нешто не е во ред. И, се разбира, превентивните прегледи еднаш годишно се апсолутно задолжителни!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.