Ако не сте љубител на старата англиска поезија, сигурно не знаете што значи зборот каколд – cuckold.

Тоа е стар англиски збор кој означува маж оженет со неверна жена, а може да го опишува и самиот чин, т.е. кога маж спие со жена на друг маж.

Англискиот назив потекнува од називот за кукавица, односно од навиката на овие птици да ги ставаат своите јајца во туѓи гнезда.

Во денешно време овој збор, сепак, најмногу се користи за именување на растечки сексуален тренд, пишува Лад бајбл.

Тој сексуален чин вклучува тројца – маж, жена и уште еден маж, но сопругот не е дел од самиот чин. Мажот-сопруг го посматра сексот на својата ѓена со друг маж. Има разни варијации, на некои мажи им се допаѓа кога сопругата и љубовникот ги навредуваат, на некои кога им даваат наредби… главно што и да им се допаѓа, имаат константни имиња во оваа игра – сопругот е рогле, а љубовникот бик.

Очигледно е дека овој сексуалне тип не е за секого, но според пребарувањата на Гугл е во тренд. Постојат форуми, на кои се разменуваат искуства.

Британскиот таблоид „Метро“ пренесува некои од нив:

Задоволство е да си маж повикан да задоволиш жена пред нејзиниот сопруг. Пред неколку дена посетив една брачна двојка и со нив поминав неколку часа. На сопругот му наредивме да ни свари кафе и да ни направи тост. Со оглед на тоа дека сопругот е бисексуален, му наредив да нè гледа и орално да ме задоволи. Му се допаѓа чувството на понижување кога жена му ужива во секс со друг. Понекогаш и тој смее да има секс со други мажи пред неа – опишува маж кој се претставил како Хари од Лондон.

Сакам да го понижувам сопругот. Му наредувам да ми донесе пиво кое го пија додека неговата жена ми седи во скут. Кога се сексаме, го бркаме од соба, опишува, пак, Елиот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.