Ако сакате да пробате нова секс поза која е алтернатива на мисионерската, ова е поза која ќе ве воодушеви кога немате многу енергија и сакате да уживате во водењето љубов. Некои дури мислат дека е подобро од мисионерската затоа што е посекси.

Иако на почетокот може да изгледа како да ви требаат акробатски вештини за тоа, тоа не е точно. Ако сакате секс, а не сте заинтересирани за интензивни напори, позата на пеперутка е совршена за вас. За почеток – што е поза на пеперутка?

Во оваа поза жената се чувствува како принцеза, бидејќи може многу да ужива без премногу труд – вели инструкторката за еротика, Тејлор Спаркс.

Станува збор за поза во која жената лежи на работ од креветот, ги крева нозете во воздух и ги става на рамениците на партнерот, додека мажот стои пред неа. Ако вашиот кревет е премногу низок за партнерот да стои за време на сексот, тој може да го направи тоа додека клечи. Местото го избирате внимателно, бидејќи треба да бидете на исто ниво со партнерот.

Зошто се нарекува поза на пеперутка? Заедно изгледате како пеперутка затоа што движењата на женските нозе изгледаат како мафтање со крилјата на пеперутката.

Зошто да ја пробате оваа поза?

Позата на пеперутка е одлична за длабока пенетрација, а тоа ќе ви олесни да ги стимулирате сите длабоки вагинални ерогени зони – истакнува Спаркс.

Исто така, мажот може да ги држи бедрата на својата партнерка за да ја зголеми силата и интензитетот на пенетрација. Може да вклучите и секс играчки, особено оние кои се фокусираат на стимулација на клиторисот.

Ова е исто така одличен начин за вежбање на вашиот партнер. При пенетрацијата може да ги затегне мускулите на задникот, тетивите на колената, но и да работи на флексибилноста на колковите.

Придобивки за жената: Жената може да лежи опуштено додека партнерот и ги стимулира клиторисот и Г-точката. Оваа поза ја зголемува шансата за повеќекратни оргазми.

Придобивки за мажот: Гледањето на голите гради и кренатите нозе на партнерката, на мажот ќе му го замати умот. Покрај тоа што постојано ги следи нејзините реакции, тој има и контрола и може да го одреди интензитетот и брзината на движење.

Како можете да уживате понатаму?

Ако нешто ве боли или не ви е удобно, тоа е во ред. Обидете се да ја пронајдете позицијата која ви дава најголемо задоволство. Вклучете секс играчки во играта, тоа дополнително ќе го подобри уживањето.

Комуницирај, комуницирај, комуницирај! Никогаш не плашете се да го изразите своето задоволство или незадоволство, бидејќи само така можете да уживате – вели Спаркс.

Имајќи го тоа на ум, ако позата на пеперутка не ви одговара, пробајте и некои други техники, можеби ќе уживате во нив повеќе.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.