Дали знаевте дека сексот е најдобриот начин за спречување на настинка? Истражувањата покажаа дека една од најголемите здравствени придобивки од оргазмот е тоа што го зајакнува вашиот имунолошки систем, така што е помала веројатноста да се разболите или да фатите вирус.

Прагот на толеранција на болка ќе биде поголем

Д-р Беверил Випл, сексуален едукатор, истражувач и советник и коавтор на „Г-точката и други откритија за човечката сексуалност“, вели дека е во ред ако не доживеете оргазам секој пат кога имате секс. Но, оргазмите создаваат ефект што ја блокира болката, така што со текот на времето ќе постигнете помала чувствителност на болка.

Ќе живеете подолго

Студија спроведена во Јужен Велс во текот на десетгодишното следење покажа дека оние кои имаат два или повеќе оргазми неделно, имаат 50% помал ризик од смртност од оние кои имаат помалку оргазми. Исто така, студиите покажаа позитивна поврзаност помеѓу сексуалниот однос и долговечноста на жените.

Помага во регулирање на циклусите
Редовниот сексуален однос со оргазам обезбедува многу здравствени придобивки, а практикувањето секс за време на менструацијата помага во ублажување на болката и грчевите во менструацијата.

Ќе се чувствувате посреќни

Луѓето кои редовно имаат секс – со или без оргазам – се посреќни. Ова го покажа студија во „Журналот за психосоматски истражувања“, каде беше потенцирана врската помеѓу сексуалниот интерес и целокупното чувство на благосостојба и целокупниот повисок квалитет на живот.

Поверојатно е да забремените

Ова веројатно е поврзано со ослободување на окситоцин што се јавува како придобивка на оргазмот. Исто така, важно е да се знае дека сексот помага да се одржи целокупната бременост и им помага на жените да ја завршат бременоста во термин.

Помага при слабеење

Неверојатно, нели? Сепак, студија објавена во „Журнал за секс и брачна терапија“ открива дека чести односи и сексуални активности се поврзани со помал обем на колковите и половината, и за жени и за мажи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.