Вагината е орган кој се менува во текот на животот, а почетокот или престанокот на менструацијата не е единствениот начин на кој се гледаат овие промени.

Промени како што се еластичноста, бојата и цврстината на вулвата и слабеењето на карличните мускули се јавуваат со возраста. Иако овие промени не доаѓаат преку ноќ, секоја жена треба да биде свесна за она што доаѓа по дваесеттите години, годините на најголемата плодност на жената. Подолу ви ги пренесуваме сите промени во вагината што доаѓаат со возраста или стареењето на жената.

Промени што се случуваат со вагината во триесеттите години

Иако жената е најплодна, а вагината е „најподготвена“ за породување во дваесеттите години, тоа не значи дека секоја жена ќе ги избере тие години за бременост и породување. По раѓањето, но исто така и со стареењето, бојата на вулвата се менува и станува потемна. Во триесеттите години ќе го забележите првото затемнување. Срамните влакна и еластичноста се скоро исти како во дваесеттите години, а најголемите промени се случуваат во мускулите на карлицата. Овие мускули стануваат послаби во триесеттите години, а бидејќи карличните мускули го поддржуваат мочниот меур, матката и цревата, можни се различни здравствени проблеми.

Што се однесува до либидото, односно желбата за секс, тоа е скоро исто во дваесеттите и триесеттите години од животот на жената. Единствените промени што можат да се појават на ова поле се сувост на вагината, па затоа се препорачува да користите лубрикант. Експертите, покрај правилна хигиена и редовни гинеколошки прегледи, препорачуваат изведување на Кегелови вежби за зајакнување на мускулите на карлицата за здравјето на вагината. Ако чувствувате дека вашиот пол е различен или ако забележите недостаток на желба за секс и недостаток на возбуда, експертите препорачуваат отворен разговор со партнер, истражување на сопствените желби и потреби и разговор со професионалец доколку не можете да најдете одговори на вашите прашања.

Извор: Убавина и здравје

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.