Иако позата 69 е можеби најпопуларна секс позиција бидејќи во неа и двајцата партнери се задоволуваат истовремено, позата 77 е совршена за мрзлив утрински секс и пружа големо задоволство со минимален напор.

За оваа поза потребни се минимални движења, а дава одлична стимулација и за мажот и за жената. Во неа и двајцата партнери треба да легнат на страна и да гледаат во ист правец, односно да бидат во поза „spooning“, во која повеќето двојки спијат, па затоа е идеално да ја пробате наутро.

Жената треба да ги спои нозете за поголема слобода на движење за мажот одзади, но и за поголема стимулација на клиторисот. Исто така, мажот може со слободната рака дополнително да ја стимулира партнерката.

Во оваа поза најчесто поактивен е мажот, но и жената може да биде активниот учесник со лесни движења „од колена“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.