Најпознатата платформа за видеа за возрасни „Порнхаб“ го создаде најгнасното видео досега. „The Dirtiest Porn Ever“ е всушност кретивна кампања со која се подигнува свест за енормното загадување на планетата. Со секое гледање на порнофилмот снимен на позната плажа, која  е целосно затрупана со отпад, компанијата ќе донира пари во организацијата „Ocean Polymers” која се занимава со чистење на отпадот од океаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.