Овошјето и црвеното вино може да го смалат ризикот од еректилна дискфункција, открива нова студија од Велика Британија. Во период од 10 години британските научници испитувале и следеле 25 илјади мажи, а резултатите покажале дека кај повеќе од третина од нив се создале проблеми со ерекцијата.

Мажите, пак, кои јаделе повеќе од три порции неделно од овие пет клучни намирници, имале 19 отсто проценти помали шанси да заболат од еректина дисфункција.

Петте наирници кои треба редовно да ги консумираат мажите се: бобинки, портокали, црвено вино, јаболка и круши.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.