Брендот за долен веш и секс-играчки „Ен Самерс“, неодамна спроведе анкета за најновите трендови во секс-индустријата. Во анкетата учествувале 400 секс-советници и терапевти, а резултатите покажале дека најпопуларниот тренд меѓу жените е самозадоволувањето.

85 отсто од испитаниците одговориле дека жените денеска се прифаќаат себеси и своето тело со сите недостатоци и размислуваат како да си угодат самите себе во секоја смисла на зборот.

Со оваа анкета сосема се согласува и блогерката Надја Бокоди, која за „Мирор“ објасни зошто паузата за кафе на работа ја претворила во време за себе и мастурбирање.

 

View this post on Instagram

 

It’s confounding to me how much animosity there is toward people in the sex work industry. ⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I’ve been privileged through my job as a sex columnist, to connect and form friendships with dozens of people from various parts of the sex work community – from escorts, to camgirls and porn stars, and I can honestly say, hands down, these people have shown me by far the most warmth and kindness I’ve ever experienced from any community. ⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ There’s still a HUGE misunderstanding that sex work is sleazy, ‘desperate’ work. The reality is, sex workers are some of the most altruistic, selfless people you’ll come across in your life. Their work might get people off, sure, but beyond that, it offers a real catalyst for connection to people who’d otherwise be isolated and cut off from physical pleasure and intimacy. Sex work supports the disabled community, it supports the LGBTQIA+ community, it supports people of all ages, races and ethnicities, and most profoundly – it doesn’t shame. ⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Whether it’s watching porn or seeking the services of an escort, in the sex work industry, everyone is included. Regardless of your kink, disability, gender, sexuality, ethnicity or history, you can always be guaranteed to feel seen and validated by sex workers. And honestly, what other industry can say that?⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⁣⁣⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ So before you judge a sex worker, consider the ways their work is helping people feel acknowledged, valued and connected. I’m yet to meet a sex worker without a beautiful soul and an incredibly kind, loving spirit. And most of all, I’m thankful every day this job has led me to be able to call many of the people in this field my friends. 💜💜💜 . #sexworkisrealwork #sexworkiswork #sexworkersrights #sexworkersunite #sexworkpositive #sexpositive #sexpositivity #sexpositiveculture

A post shared by Nadia Bokody (@nadiabokody) on

Додека колегите се окупирани околу тоа што ќе јадат и од каде да порачаат, јас се самозадоволувам. Ако е време за ручек, на пример, ќе скокнам до дома на кратка „дружба“ со мојот вибратор. Ако имам помалку време, едноставно одам до женското ВЦ, ставам слушалки и сурфам по еротските страници, раскажала Бокоди.

Според блогерката, оваа нејзина рутина ѝ помогнала полесно да се фокусира на самата работа, но и на сите обврски после работното време.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.