Ние веруваме дека не им се допаѓа на сите баш тогаш, кога воопшто не се чувствуваме секси, па како можеме тогаш да се впуштиме во интимност со самите себе, но може да ве охрабриме да практикувате мастурбација за време на менструацијата и да ги откриете сите нејзини привлечности.

Пред сè, важно е да се објасни зошто желбата за секс расте за време на менструацијата. Се јавува како резултат на пад на нивото на естроген на почетокот на менструацијата, а потоа се зголемува со текот на деновите, додека нивото на прогестерон останува на ниско ниво. Овој ненадеен пораст на естрогенот може да го зголеми сексуалниот нагон и функцијата. Но, исто така, за некои жени може да значи мигрена, грчеви и промени во расположението, за кои најдобриот рецепт е само мастурбација. Може да го ослободи стресот, да го подобри квалитетот на спиењето, па дури и да ја ублажи болката.

Во студија на „Womanizer“, жените го тестирале овој метод шест месеци и 70% од испитаниците всушност имале помалку интензивна болка по менструацијата за време на менструацијата. Повеќето луѓе разбираат дека зголемениот проток на крв е многу корисен за организмот. И, исто како, што терапевтската масажа за намалување на болката и стресот делува како релаксација, на сличен начин мастурбацијата го зголемува протокот што има многу терапевтски ефект врз нас.

Хормоните ослободени за време на процесот на возбудување и стимулација се исто така фактори за ублажување на болката. Ендорфин и окситоцин (хормон на добри чувства) се ослободуваат за време на оргазам, така што тие ги смируваат и ослободуваат грчевите и главоболките.

Исто така, истражувањето објавено во „Светскиот весник за акушерство и гинекологија“, открива дека окситоцинот во комбинација со ендорфин може да биде одговорен за создавање на специјална врска со партнерот, што значи дека во случај на мастурбација – создавате посебна врска со себе, што е најважно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.