Пред да се занимаваме со темата колку има на женското тело, прво треба да разјасниме некои сомнежи. Па, ајде да одиме по ред.

Кои се ергонските зони?

Ерогено значи нешто особено чувствително на сексуална стимулација. Ова значи дека ерогените зони претставуваат дел од телото што, ако го допрете на одреден начин, предизвикува сексуална возбуда. Овие можат да бидат усните, внатрешноста на бутовите, ушниот лобус…

Кожата на и околу ерогените зони е потенка отколку на остатокот од телото и е составена од голем број нервни завршетоци. Не случајно кожата и ерогените зони се поврзани. Имено, кожата е најголемиот (сексуален) орган во телото. Мозокот, исто така, игра голема улога во сексуалната возбуда и уживање, особено во ситуации кога се појавува допирање.

Колку ерогени зони има на женското тело?

Иако би наброиле одредени делови од телото, како што се гениталиите, градите, усните или вратот, точно е дека телото не е ограничено на одреден број ерогени зони.

Истражувањата покажаа дека целото тело може да биде чувствително на сексуална стимулација / допир. Сето тоа се сведува на фактот дека секоја жена е различна и дека бројот и местото на ерогените зони се всушност индивидуални.

Друг факт е дека нашите ерогени зони се менуваат со возраста. Одреден дел од телото што ја возбуди нашата возбуда кога бевме помлади може да престане да биде ерогена зона.

Ситуацијата е иста со мажите. Посилниот пол има и неограничен број на ерогени зони кои се менуваат со возраста.

Комуникацијата со партнерот и меѓусебното разбирање на потребите се важни за сексуално задоволство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.