Во Србија многу млади брачни парови имаат проблеми со стерилитет, а најважно им е што добија нова шанса за родителство. Но постои и црн пазар на сперма.

Студенти продаваат сперма од 50 до 100 евра.  Количината се мери во кубни метри. Секако, колку сперматозоиди ќе има зависи дали донаторот со денови претходно апстинирал или на клиниката доаѓа од улица – објасни д-р Душан Протиќ, специјалист по гинекологија и акушерство.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.