Првиот секс и навикнувањето на нов партнер понекогаш може да бидат малку непријатни. Освен што ментално се навикнувате и се зближувате со нова личност, и вагината треба да се навикне на новите активности и новиот „партнер“. Чешање и пецкање може да бидат реакции што вашата вагина ги има на непознато тело. Но, не грижете се, тоа е сосема нормално и нема да трае вечно.

Ваквите реакции се јавуваат затоа што за време на сексот добрите бактерии во вашата вагина се запознаваат со новите бактерии на вашиот партнер. Сето ова може да доведе до нерамнотежа и промени во pH на вагината. Ако сте партнер, треба да знаете дека се појавува нерамнотежа кога не се користи кондом. Слично на тоа, сексот со партнер може да предизвика промени кога ќе наидете на бактерии од нејзината вагина и исто така може да доведе до промени во pH вредноста.

Она што дополнително ќе ви помогне да се навикнете на вашиот нов партнер се пробиотиците. Можете да користите пробиотици кои вообичаено ги пиете за здравјето на дигестивниот тракт, а може да купите и пробиотици за вагината. Туширање после секс со природни гелови може да спречи чешање и печење, но никогаш не ја плакнете вагината. Бидете одговорни и не заборавајте за лична хигиена и миење раце.

Како што веќе споменавме, сексот со нови луѓе може да предизвика привремено чешање и печење. Но, ова во никој случај не е нормално ако продолжи и ако чувствувате и гледате промени како што се црвенило, иритација, непријатни мириси и густ, силен и зеленикаво-сив исцедок. Ако забележите некоја од овие промени, мора да се консултирате со гинеколог.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.