Многу фактори влијаат на тоа како се менува либидото. Најверојатно прво ќе забележите промени во вашиот сексуален нагон – од исцрпеност, замор, незаинтересираност … Сепак, сето ова е поврзано со либидото што се менува со возраста или како стареете.

Д-р Џон Топил истакнува дека постојат неколку фактори кои влијаат на ваквите промени – од хормонални, бремености и зголемени семејни одговорности. Ова е токму она што се случува при преминот од дваесеттите во четириесеттите, најчесто. Вашите чувства за вашиот партнер и врската исто така влијаат на либидото – во тоа помага силната врска која го фаворизира сексот.

Во дваесеттите години, либидото е доста силно и изразено. Тогаш врските се свежи и нови, а потоа сексуалниот нагон е посилен. Сепак, веќе во триесеттите години, хормонот тестостерон паѓа, што доведува до природно намалување на сексуалниот нагон. Ова е точно периодот кога повеќето жени сакаат да градат кариера и да станат мајки и сето тоа има свое влијание. Секако е важно отворено да разговарате со вашиот партнер и да ги искажете вашите потреби и чувства. Ако количината на секс станува поретка, секогаш можете да надоместите со квалитетот и длабочината на врската. Кога станува збор за стресот, испробајте техники како јога или медитација.

Четириесеттите години се специфични поради намалените количини на естроген и прогестерон, така што ова може да доведе до промени во расположението, дебелина, несоница и раздразливост. Од друга страна, ова е време кога жените се сексуално ослободени и имаат поголема самодоверба и желба да истражуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.