Таму каде што има многу агресија, тешко е да се справите со лошата енергија, дали е усмерена кон себе или кон другите, апстиненцијата се покажува на најнегативен можен начин

Може да има многу причини зошто мажот немал партнерка, а следниве знаци покажуваат дека тој има проблеми со интимниот живот:

1. Темите за интимните односи го фасцинираат

Тој знае сè за интимните односи, родовата еднаквост. Тој посетува форуми, во состојба е да потроши 90 проценти од своето време коментирајќи на оваа тема. Опседнат е со темата за интимни односии.

2. Нервоза

Онаму каде гневот се појавува од нигде никаде, најверојатно постои неисполнета или потисната потреба. Каде што има гнев „против сите жени“- тоа е аларм дека нешто не е во ред со неговиот личен живот.

3. Наоѓа маани кај жените

Од ден на ден, тој наоѓа се повеќе и повеќе маани кај жените, а тоа е вештачки предизвикана аверзија затоа што во моментот ги нема во неговиот живот.

Од друга страна, претворањето на одредена жена во божица без истата личност да се чувствува блиска со тој маж е проблематично и укажува на недостаток на секс во животот на мажот.

4. Се обидува да ја објасни самонаметната апстиненција

Тој често се правда со зборовите: „Сите жени се спонзоруши, а јас не сум богат!“ или „Само 2 проценти од жените стапуваат во брак од љубов, а оние кои го прават тоа се веќе зафатени“.

Но, општо – таму каде што има многу агресивна, тешко одржлива енергијата, насочена кон себе, кон другите – апстиненцијата постои и тоа веќе земало замав.

Поедини мажи го надоместуваат недостатокот на секс со креативна работа во канцеларија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.