Неодамнешната студија од Универзитетот во Бразил објавена во списанието „Advances in Urology“, открива дека сексуалната поза кога жената е над мажот може да биде мошне опасна.

Истражувачите ги проучувале исклучиво само повредите кај мажите, па ова не е целосна студија, но она што го дознале е дека околу 50 отсто од мажите што пријавиле повреди, со истите се здобиле кога нивната партнерка била горе.

Меѓу другите пози што предизвикуваат повреди се и „кучешката“ и мисионерската поза. Сепак пред да одлучите да престанете да ги практикувате овие позиции треба да ви биде јасно дека повредите на машкиот огран се мошне ретки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.