Се вели дека фантастичната поза „jab-jum“ го ублажува стресот и води до неверојатно задоволство

Посебно е ефикасно ако партнерите го координираат дишењето и се гледаат во очи. Инспирирана од тантричкиот секс, оваа поза им овозможува на партнерите целосно да се фокусираат еден на друг, што е многу важно кога се ослободува од стресот – вели за „HuffPost“ Дијана Дафнер, коавтор на книгата „Тантрички секс за зафатени парови“.

Дафнер во оваа прилика објасни и како се изведува оваа чудесна поза.

Мажот треба да седи со скрстени нозе, а партнерката да му седи во скут свртен кон него. Таа треба да го зграби и да ги завитка нозете околу неговиот долен дел од грбот. Прегрнати со рацете и да се гледаат во очи. Позата е добра за жените бидејќи можат да ја контролираат пенетрацијата. Доколку покрај кулминацијата, која сама по себе е релаксирачка, сакате дополнително да го опуштите мозокот, за време на односот задолжително координирајте го дишењето со партнерот – советува таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.