Истражувањето спроведено на Универзитетот во Њујорк покажало дека оралниот секс е многу здрав зажените. Според студијата, оралното задоволување делува позитивно на жените, што се гледа и по нивното расположение. Исто така, ефективно помага во борбата против депресија.

Во соработка со психолози, научниците кои го спроведувале истражувањето заклучиле дека голтањето на спермата е здраво, бидејќи содржи хемиски супстанци кои допринесуваат за добро расположение, пишува „Космополитен“.

Меѓудругото, содржи и серотонин кој влијае врз депресијата, кортизол, кој го зголемува чувството на љубов и приврзаност, како и мелатонин кој опшута и помаѓа во борбата против инсомнијата,

Тестирањето било спроведено на 293 студентки кои пополнувале анонимни прашалници за својот сексуален живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.