Потребата за блискост, интимност и љубов неретко е блокирана со одбранбен став и подигнување на ѕидови помеѓу вас и останатите.

Според Мајкл Лусејд, психосексуален терапевт, за да ги отстраниме ваквите потешкотии, потребно е да го активираме делот од мозокот во фронталниот кортекст, нашето таканаречено „внатрешно око“ – вагус нервот, кој влијае врз секојдневното психофизичко здравј, пренесува „Лавсенса“.

Овој нерв му дава на телото инструкции како да се опушти, давајќи му до знаење дека е безбедно да ѝ се препушти на интимноста.

Доколку се чувствуваме несигурно треба да ги применуваме класичните вежби за опуштање и со нивна помош да се отвориме кон останатиот свет.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.