Одговорете на следниве 25 прашања заокружувајќи ДА или НЕ и откријте колкав е коефициентот на вашата сексуална интелигенција (SQ)!

 1. Глумите оргазам ДА/НЕ
 2. Разговарате за секс ДА/НЕ
 3. Предлагате нови секс техники ДА/НЕ
 4. Мислите дека и партнерот одглумил оргазам заедно со вас ДА/НЕ
 5. Се чувствувате пријатно додека мастурбирате ДА/НЕ
 6. Не ви пречи ако партнерот мастурбира ДА/НЕ
 7. Ако не сте расположени за секс, искрено го кажувате тоа ДА/НЕ
 8. Искрено зборувате за своите емоции со својот партнер ДА/НЕ
 9. Сакате некој да ви посочи кога правите „грешка“ во креветот ДА/НЕ
 10. Прифаќате дека луѓето имаат различни секс потреби ДА/НЕ
 11. Отворени сте за нови предлози во креветот ДА/НЕ
 12. Го прифаќате своето тело со сите недостатоци ДА/НЕ
 13. Сакате да споделувате секс-фантазии со партнерот ДА/НЕ
 14. Либерални сте во однос на различни сфаќања за сексот ДА/НЕ
 15. Сакате да менувате пози ДА/НЕ
 16. Му помагате на партнерот да се чувствува подобро во своја кожа ДА/НЕ
 17. Сакате сигурен секс ДА НЕ
 18. Не ве навредува ако го одбие вашиот предлог за секс ДА/НЕ
 19. Љубовта е важна за добар секс ДА/НЕ
 20. Постојат места кои се добри за секс на брзина ДА/НЕ
 21. Искрено реагирате на прераната ејакулација на партнерот ДА/НЕ
 22. Се откажувате ако партнерот не е расположен за секс ДА/НЕ
 23. И кажувате на другата страна ако е премногу нежна или груба ДА НЕ
 24. Добриот љубовник не брои „рецки“ ДА/НЕ
 25. Сексот не ви создава чувство на нечистотија и вина ДА/НЕ

Ако имате од 20 до 25 одговори со ДА имате висок SQ

Одлично сте запознаени со сексуалните односи и со тоа дека за успех е потребна искреност, отвореност и взаемна посветеност. Уште еднаш погледнете ги прашањата на кои сте одговориле негативно и поработете на тие делови од себе си за да можете да го унапредите својот позитивен став кон сексот.

Ако имате од 12 до 19 одговори со ДА имате среден SQ

Свесни сте дека сексот и сексуалните односи се мошне сложени. Сепак, некои нешта уште не ви се доволно совладани. Зошто е тоа така? Поради начинот на воспитување или пак поради недостатокот на самодоверба? Работете на своите ставови и ќе сфатите дека животот исполнет со секс е далеку поквалитетен. Сексот нè зближува со партнерот и прави да се чувствуваме пожелно и убаво.

Ако имате од 1 до 11 одговори со ДА имате низок SQ

Имате проблем со самодовербата и комуникацијата и тоа ве спречува во потполност да уживате во сексот. Обидете се што повеќе да истражувате и да бидете поискрени со својот партнер во однос на нештата кои ги сакате односно не ги сакате во сексот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.