Тестот со плукна можете да го направите дома, а тој ќе ви покажа дали постои сериозен сомнеж дека имате преголемо количество на кандида во организмот.

Најдобро време да го направите овој тест е наутро штом ќе се разбудите, наведе државниот Центар за испитување на инфекции во Флорида.

Соберете плунка во устата (немојте претходно да кашлате, важно е да ја соберете течноста од устата).

Плукнете ја течноста во вода и посматрајте што се случува.

kandida

Плунката ќе остане да плута на површина и тоа е сосема нормално. Меѓутоа, ако во рок од 15 минути се појават тенки, висечки „влакна“ (кои наликуваат  на влакна од косата, па дури и на нозе на медуза) кои се протегаат од горе до доле тоа е знак на присуство на кандида.

Вториот знак е матна плукна која во рок од неколку минути ќе потоне на самото дно или матни дамки на средина на чашата  кои полека тонат или се собираат над плунката над површината.

Тоа  што го гледате се всушност колонии на габи кои се поврзуваат во низа, а препорака е веднаш да му се јавите на лекарот и почнете со лекување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.