Република https://republika.mk/ За подобро да се разбереме Fri, 12 Jul 2024 20:07:51 +0000 mk-MK hourly 1 https://republika.mk/wp-content/uploads/2018/11/cropped-favicon-32x32.png Република https://republika.mk/ 32 32 Британските пабови од финалето на ЕП ќе заработат 48 милиони фунти https://republika.mk/sport/fudbal/britanskite-pabovi-od-finaleto-na-ep-ke-zarabotat-48-milioni-funti/ Fri, 12 Jul 2024 20:18:03 +0000 https://republika.mk/?p=796233

Сопствениците на пабови во Велика Британија предвидуваат голема заработувачка в недела за време на одржувањето на финалето на Европското првенство во фудбал меѓу Англија-Шпанија во Германија, бидејќи очекуваат голем број навивачи и голема продажба на пиво.

Се очекува огромна продажба на пиво и профит од околу 48 милиони фунти (57 милиони евра).

Покрај пивото, се очекува и голема продажба на безалкохолно пиво.

Угостителскиот сектор во Велика Британија очекува колосална добивка од 800 милиони фунти (952 милиони евра) во текот на целото траење на Европското првенство, кое завршува в недела со натпреварот Англија-Шпанија

The post Британските пабови од финалето на ЕП ќе заработат 48 милиони фунти appeared first on Република.

]]>

Сопствениците на пабови во Велика Британија предвидуваат голема заработувачка в недела за време на одржувањето на финалето на Европското првенство во фудбал меѓу Англија-Шпанија во Германија, бидејќи очекуваат голем број навивачи и голема продажба на пиво. Се очекува огромна продажба на пиво и профит од околу 48 милиони фунти (57 милиони евра). Покрај пивото, се очекува и голема продажба на безалкохолно пиво. Угостителскиот сектор во Велика Британија очекува колосална добивка од 800 милиони фунти (952 милиони евра) во текот на целото траење на Европското првенство, кое завршува в недела со натпреварот Англија-Шпанија

The post Британските пабови од финалето на ЕП ќе заработат 48 милиони фунти appeared first on Република.

]]>
Бајден Зеленски го нарече Путин https://republika.mk/vesti/svet/bajden-zelenski-go-nareche-putin/ Fri, 12 Jul 2024 20:07:51 +0000 https://republika.mk/?p=796282

Претседателот на САД Џо Бајден се соочува со растечки сомнежи за тоа дали поради одминатата возраст е доволно кадарен да продолжи со кандидатурата за негов реизбор кои што доаѓаат не само од опонентите туку и од низа истакнати членови од неговата партија. Во најновиот  гаф Зеленски го нарече Путин.

Весникот „Вашингтон пост“ објави список на демократски конгресмени, сенатори и членови на Претставничкиот дом, кои јавно го повикаа Бајден да ја напушти трката. Од 2 јули кога се слушна првиот демократски глас против неговата кандидатура, односно само недела дена по неуспешната дебата со неговиот соперник, експретседателот Доналд Трамп, во списокот до денеска се најдоа вкупно 21 конгресен демократ.

Во него, меѓу другите, се пратениците Џери Надлер од Њујорк, Адам Смит од Вашингтон, Британи Петерсон од Колорадо, како и сенаторот Питер Велч од Вермонт. Сите тие изјавија дека не веруваат дека Бајден може да го победи Трамп на изборите закажани есенва и се загрижени дека неговата кампања може да резултира со тоа демократите да ја изгубат контролата на двата дома на американскиот Конгрес.

Лидерите ја примија загриженоста што доаѓа од партијата и во меѓувреме побарале прием во Белата куќа на кој синоќа бил Хаким Џефрис, лидерот на малцинството во Долниот дом. За оваа средба Џефрис откри денеска во писмо до своите колеги во кое се вели дека тоа било шанса најистакнатите демократи во Претставничкиот дом да ја изразат загриженоста на партијата.

- Во изминатите неколку денови демократите од Претставничкиот дом извршија продлабочени и долги дискусии за иднината на нашата земја, во време кога се загрозени слободата, демократијата и економската благосостојба на Американците, изјави Џефрис.

Тој истакна дека разговорот со претседателот бил искрен и отворен.

Средбата се случила веднаш по големиот прес брифинг на Бајден по повод завршувањето на самитот на НАТО во Вашингтон, на кој ја изрази одлучноста дека не истапува од кандидатурата и дека останува во трката „да ја заврши работата“ започната во 2021 година.

- Верувам дека сум најдобро квалификуван да владеам. И мислам дека сум квалификуван да победам. Можеби постојат други луѓе кои можат да го победат Трамп. Но, ужасно е тешко да се започне од нула, кажа Бајден синоќа.

На пресот тој рече дека ако еднаш го победил Трамп тоа може да го повтори.

Претходно денеска, холивудските сценаристи Ајалет Валдман и Дејмон Линделоф им се придружија на други познати личности, вклучувајќи ги Џорџ Клуни, Мајкл Даглас и Абигејл Дизни во повикот Бајден да се откаже

The post Бајден Зеленски го нарече Путин appeared first on Република.

]]>

Претседателот на САД Џо Бајден се соочува со растечки сомнежи за тоа дали поради одминатата возраст е доволно кадарен да продолжи со кандидатурата за негов реизбор кои што доаѓаат не само од опонентите туку и од низа истакнати членови од неговата партија. Во најновиот  гаф Зеленски го нарече Путин. Весникот „Вашингтон пост“ објави список на демократски конгресмени, сенатори и членови на Претставничкиот дом, кои јавно го повикаа Бајден да ја напушти трката. Од 2 јули кога се слушна првиот демократски глас против неговата кандидатура, односно само недела дена по неуспешната дебата со неговиот соперник, експретседателот Доналд Трамп, во списокот до денеска се најдоа вкупно 21 конгресен демократ. Во него, меѓу другите, се пратениците Џери Надлер од Њујорк, Адам Смит од Вашингтон, Британи Петерсон од Колорадо, како и сенаторот Питер Велч од Вермонт. Сите тие изјавија дека не веруваат дека Бајден може да го победи Трамп на изборите закажани есенва и се загрижени дека неговата кампања може да резултира со тоа демократите да ја изгубат контролата на двата дома на американскиот Конгрес. Лидерите ја примија загриженоста што доаѓа од партијата и во меѓувреме побарале прием во Белата куќа на кој синоќа бил Хаким Џефрис, лидерот на малцинството во Долниот дом. За оваа средба Џефрис откри денеска во писмо до своите колеги во кое се вели дека тоа било шанса најистакнатите демократи во Претставничкиот дом да ја изразат загриженоста на партијата. - Во изминатите неколку денови демократите од Претставничкиот дом извршија продлабочени и долги дискусии за иднината на нашата земја, во време кога се загрозени слободата, демократијата и економската благосостојба на Американците, изјави Џефрис. Тој истакна дека разговорот со претседателот бил искрен и отворен. Средбата се случила веднаш по големиот прес брифинг на Бајден по повод завршувањето на самитот на НАТО во Вашингтон, на кој ја изрази одлучноста дека не истапува од кандидатурата и дека останува во трката „да ја заврши работата“ започната во 2021 година.
- Верувам дека сум најдобро квалификуван да владеам. И мислам дека сум квалификуван да победам. Можеби постојат други луѓе кои можат да го победат Трамп. Но, ужасно е тешко да се започне од нула, кажа Бајден синоќа.
На пресот тој рече дека ако еднаш го победил Трамп тоа може да го повтори. Претходно денеска, холивудските сценаристи Ајалет Валдман и Дејмон Линделоф им се придружија на други познати личности, вклучувајќи ги Џорџ Клуни, Мајкл Даглас и Абигејл Дизни во повикот Бајден да се откаже

The post Бајден Зеленски го нарече Путин appeared first on Република.

]]>
Ништо од пласман на ЕП: Македонските фудбалерки поразени од Летонија https://republika.mk/sport/fudbal/nishto-od-plasman-na-ep-makedonskite-fudbalerki-porazeni-od-letonija/ Fri, 12 Jul 2024 19:49:25 +0000 https://republika.mk/?p=796279

Македонската женска фудбалска репрезентација загуби вечерва во Скопје од Латвија со 2-1 (1-0) во рамки на претпоследното коло во групата Ц 2 во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2025 година.

Избраничките на селекторот Александар Андов го претрпеа вториот пораз во петтиот евроквалификациски натпревар и ги сведоа шансите за пласман во октомврискиот бараж на минимум.

Латвија дојде во водство во судиското продолжение на првото полувреме со голот на Анастасија Пулоховича (45+3), а Македонија го израмни резултатот во самиот финиш преку капитенот Наташа Андонова (90+2).

Кога се очекуваше натпреварот на ФФМ Тренинг комплексот да заврши без победник, гостинските фудбалерки дојдоа до победата во последниот напад кој го реализираше Олга Шевцова во петтата минута од судиското продолжение.

Евроквалификацискиот циклус македонските фудбалерки ќе го заокружат идниот вторник на гостински терен против лидерот во групата Словенија.

The post Ништо од пласман на ЕП: Македонските фудбалерки поразени од Летонија appeared first on Република.

]]>

Македонската женска фудбалска репрезентација загуби вечерва во Скопје од Латвија со 2-1 (1-0) во рамки на претпоследното коло во групата Ц 2 во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2025 година. Избраничките на селекторот Александар Андов го претрпеа вториот пораз во петтиот евроквалификациски натпревар и ги сведоа шансите за пласман во октомврискиот бараж на минимум. Латвија дојде во водство во судиското продолжение на првото полувреме со голот на Анастасија Пулоховича (45+3), а Македонија го израмни резултатот во самиот финиш преку капитенот Наташа Андонова (90+2). Кога се очекуваше натпреварот на ФФМ Тренинг комплексот да заврши без победник, гостинските фудбалерки дојдоа до победата во последниот напад кој го реализираше Олга Шевцова во петтата минута од судиското продолжение. Евроквалификацискиот циклус македонските фудбалерки ќе го заокружат идниот вторник на гостински терен против лидерот во групата Словенија.

The post Ништо од пласман на ЕП: Македонските фудбалерки поразени од Летонија appeared first on Република.

]]>
Завршиле на токсикологија: Деца од 14 и 17 гoдини се изнапиле алкохол и конзумрале дрога https://republika.mk/vesti/crna-hronika/zavrshile-na-toksikologija-detsa-od-14-i-17-godini-se-iznapile-alkohol-i-konzumrale-droga/ Fri, 12 Jul 2024 19:22:42 +0000 https://republika.mk/?p=796277

Четири малолетни лица кои конзумирале алкохол и психотропни супстанци денеска се пренесени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката за токсикологија Андон Чибишев за МИА потврди дека малолетниците се на возраст од 14 до 17 години, и се примени со пореметена свест.

Чибишев посочи дека малолетниците се примени на Одделот за интензивна нега и во моментот трае третманот и клиничките испитувања.

Како што рече, две деца се стабилизирани и се во подобрена општа состојба, а две се на дополнителни клинички испитувања.

-Малолетниците се примени во тешка здравствена состојба, на возраст од 14 до 17 години, две машки и две женски лица, со пореметена свест. Двете од деца се стабилизирани и се во подобрена општа состојба, а две се на дополнителни клинички испитувања, изјави Чибишев.

Во исто време и од МВР за МИА потврдија дека во куќата на Д.Г. (40) имало четири малолетни лица, од кои две биле во безсознание и истите консумирале алкохол и психотропни супстанци.

-Денеска полициски службеници од СВР Скопје постапиле по пријава за нарушен јавен ред и мир и при тоа е утврдено дека во куќата на Д.Г. (40) имало четири малолетни лица, од кои две биле во безсознание и истите консумирале алкохол и психотропни супстанци, потенцираат од МВР.

Како што појаснуваат, лицата веднаш биле пренесени на Клиниката за токсикологија и во координација со јавен обвинител, кој излегол на лице место, се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Чибишев посочи дека за утре е можно да има подетални информации во врска со случајот.

The post Завршиле на токсикологија: Деца од 14 и 17 гoдини се изнапиле алкохол и конзумрале дрога appeared first on Република.

]]>

Четири малолетни лица кои конзумирале алкохол и психотропни супстанци денеска се пренесени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката за токсикологија Андон Чибишев за МИА потврди дека малолетниците се на возраст од 14 до 17 години, и се примени со пореметена свест. Чибишев посочи дека малолетниците се примени на Одделот за интензивна нега и во моментот трае третманот и клиничките испитувања. Како што рече, две деца се стабилизирани и се во подобрена општа состојба, а две се на дополнителни клинички испитувања.
-Малолетниците се примени во тешка здравствена состојба, на возраст од 14 до 17 години, две машки и две женски лица, со пореметена свест. Двете од деца се стабилизирани и се во подобрена општа состојба, а две се на дополнителни клинички испитувања, изјави Чибишев.
Во исто време и од МВР за МИА потврдија дека во куќата на Д.Г. (40) имало четири малолетни лица, од кои две биле во безсознание и истите консумирале алкохол и психотропни супстанци. -Денеска полициски службеници од СВР Скопје постапиле по пријава за нарушен јавен ред и мир и при тоа е утврдено дека во куќата на Д.Г. (40) имало четири малолетни лица, од кои две биле во безсознание и истите консумирале алкохол и психотропни супстанци, потенцираат од МВР. Како што појаснуваат, лицата веднаш биле пренесени на Клиниката за токсикологија и во координација со јавен обвинител, кој излегол на лице место, се преземаат мерки за расчистување на случајот. Чибишев посочи дека за утре е можно да има подетални информации во врска со случајот.

The post Завршиле на токсикологија: Деца од 14 и 17 гoдини се изнапиле алкохол и конзумрале дрога appeared first on Република.

]]>
Што ќе беше да не му е повредено коленото: Ноле рутински во финалето на Вимблдон https://republika.mk/sport/ostanati-sportovi/shto-ke-beshe-da-ne-mu-e-povredeno-kolenoto-nole-rutinski-vo-finaleto-na-vimbldon/ Fri, 12 Jul 2024 18:53:38 +0000 https://republika.mk/?p=796275

Што прави Новак Ѓоковиќ! Со повредено колено се пласираше во финалето на Вимблдон(3-0) Италијанецот Музети беше добар, одличен но српскиот тенисер имашр вистинско „торпедо“ во раката и освои четири сервис-поени, од кои три асови.

Имаше и една бизарна ситуација на овој меч Системот хок ај се расипа! Судијата Алисон Хјуз мораше три пати да ги повика центарот и супервизорот.

Во недела Ноле ќе игра против Алккараз.

The post Што ќе беше да не му е повредено коленото: Ноле рутински во финалето на Вимблдон appeared first on Република.

]]>

Што прави Новак Ѓоковиќ! Со повредено колено се пласираше во финалето на Вимблдон(3-0) Италијанецот Музети беше добар, одличен но српскиот тенисер имашр вистинско „торпедо“ во раката и освои четири сервис-поени, од кои три асови. Имаше и една бизарна ситуација на овој меч Системот хок ај се расипа! Судијата Алисон Хјуз мораше три пати да ги повика центарот и супервизорот. Во недела Ноле ќе игра против Алккараз.

The post Што ќе беше да не му е повредено коленото: Ноле рутински во финалето на Вимблдон appeared first on Република.

]]>
Големи светски компании биле блиски со нацистите пред и за време на Втората светска војна https://republika.mk/vesti/svet/golemi-svetski-kompanii-bile-bliski-so-natsistite-pred-i-za-vreme-na-vtorata-svetska-vojna/ Fri, 12 Jul 2024 18:39:13 +0000 https://republika.mk/?p=796271

Долг е списокот на познати компании кои пред и за време на Втората светска војна соработувале со нацистите и учествувале во анатемата на Евреите и другите „неподобни“ народи.

Така, Џенерал Моторс (ГМ) и Форд се синоним за американската автомобилска индустрија, но антисемитизмот на Хенри Форд бил толку голем што тој ја напиша книгата Меѓународниот Евреин, која беше истакната на судењата во Нирнберг како инспирација за многу млади нацисти.

Но, за разлика од компаниите како Volkswagen, BMW, Krupp и Daimler Benz, Siemens и Bosch биле казнети за ропска работа по Втората светска војна.

САД пак платиле на GM милијарди долари поради штетата што ја претрпела компанијата за време на сојузничкото бомбардирање на Германија, пренесува Index.hr.

Кока-Кола ја отворила својата прва фабрика во Германија во 1929 година, пред Хитлер да дојде на власт. Во 1930-тите, популарноста на газираниот пијалок таму рапидно растеше, достигнувајќи 4 милиони случаи пред почетокот на Втората светска војна.

Извор Index.hr

The post Големи светски компании биле блиски со нацистите пред и за време на Втората светска војна appeared first on Република.

]]>

Долг е списокот на познати компании кои пред и за време на Втората светска војна соработувале со нацистите и учествувале во анатемата на Евреите и другите „неподобни“ народи. Така, Џенерал Моторс (ГМ) и Форд се синоним за американската автомобилска индустрија, но антисемитизмот на Хенри Форд бил толку голем што тој ја напиша книгата Меѓународниот Евреин, која беше истакната на судењата во Нирнберг како инспирација за многу млади нацисти. Но, за разлика од компаниите како Volkswagen, BMW, Krupp и Daimler Benz, Siemens и Bosch биле казнети за ропска работа по Втората светска војна. САД пак платиле на GM милијарди долари поради штетата што ја претрпела компанијата за време на сојузничкото бомбардирање на Германија, пренесува Index.hr. Кока-Кола ја отворила својата прва фабрика во Германија во 1929 година, пред Хитлер да дојде на власт. Во 1930-тите, популарноста на газираниот пијалок таму рапидно растеше, достигнувајќи 4 милиони случаи пред почетокот на Втората светска војна. Извор Index.hr

The post Големи светски компании биле блиски со нацистите пред и за време на Втората светска војна appeared first on Република.

]]>
Мицкоски во посета на CNN https://republika.mk/vesti/makedonija/mitskoski-vo-poseta-na-cnn/ Fri, 12 Jul 2024 18:20:24 +0000 https://republika.mk/?p=796264

Премиерот Мицкоски денеска беше во посета на една од најпознатите светски телевизии Си-ен-ен. Таму имаше средба со познатиот новинар Квест и потпретседателот Нелсон.

The post Мицкоски во посета на CNN appeared first on Република.

]]>

Премиерот Мицкоски денеска беше во посета на една од најпознатите светски телевизии Си-ен-ен. Таму имаше средба со познатиот новинар Квест и потпретседателот Нелсон.

The post Мицкоски во посета на CNN appeared first on Република.

]]>
Се сеќавате на „лудиот“ Балотели? Уште има клубови што сакаат да го ангажраат https://republika.mk/sport/fudbal/se-sekavate-na-ludiot-baloteli-ushte-ima-klubovi-shto-sakaat-da-go-angazhraat/ Fri, 12 Jul 2024 18:01:50 +0000 https://republika.mk/?p=796262

Директорот на Коринтијанс, Клаудинеј Алвеш, денеска потврди дека се водат преговори со поранешниот италијански репрезентативец фудбалерот Марио Балотели за негов трансфер во бразилскиот гигант.

„Тој бара шест милиони евра за две години, значи три милиони годишно. Коринтијанс може да му понуди двегодишен договор“, изјави Алвеш.

Првиот човек на Коринтијанс додаде дека 33-годишниот Балотели се надева дека повторно ќе биде повикан во националниот тим.

Тој сака да се врати во репрезентацијата и со таа надеж би сакал да дојде во Бразил“, рече Алвеш.

Балотели е слободен играч, откако му истече договорот со турскиот тим Адана Демирспор

The post Се сеќавате на „лудиот“ Балотели? Уште има клубови што сакаат да го ангажраат appeared first on Република.

]]>

Директорот на Коринтијанс, Клаудинеј Алвеш, денеска потврди дека се водат преговори со поранешниот италијански репрезентативец фудбалерот Марио Балотели за негов трансфер во бразилскиот гигант. „Тој бара шест милиони евра за две години, значи три милиони годишно. Коринтијанс може да му понуди двегодишен договор“, изјави Алвеш. Првиот човек на Коринтијанс додаде дека 33-годишниот Балотели се надева дека повторно ќе биде повикан во националниот тим. „
Тој сака да се врати во репрезентацијата и со таа надеж би сакал да дојде во Бразил“, рече Алвеш.
Балотели е слободен играч, откако му истече договорот со турскиот тим Адана Демирспор

The post Се сеќавате на „лудиот“ Балотели? Уште има клубови што сакаат да го ангажраат appeared first on Република.

]]>
Среде Собрание се молеа за Сребреница https://republika.mk/vesti/makedonija/srede-sobranie-se-molea-za-srebrenitsa/ Fri, 12 Jul 2024 17:37:39 +0000 https://republika.mk/?p=796259

Собранието со минута молк и молитва за жртвите на Сребреница на денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Спикерот Африм Гаши, рече дека 29 годишната болка се уште е свежа во колективното сеќавање, а изрази сочуство до семејствата на убиените.

-Во името на пратениците на Собанието и во мое лично име изразувам искрено сочуство за жртвите на геноцидот во Сребреница, до членовите на нивните семејства, до граѓаните, институциите на БиХ и до нашите сограѓани бошњаци, изјави Африм Гаши, претседател на Собранието, изјави Африм Гаши, претседател на Собранието.

The post Среде Собрание се молеа за Сребреница appeared first on Република.

]]>

Собранието со минута молк и молитва за жртвите на Сребреница на денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница.
Спикерот Африм Гаши, рече дека 29 годишната болка се уште е свежа во колективното сеќавање, а изрази сочуство до семејствата на убиените.
-Во името на пратениците на Собанието и во мое лично име изразувам искрено сочуство за жртвите на геноцидот во Сребреница, до членовите на нивните семејства, до граѓаните, институциите на БиХ и до нашите сограѓани бошњаци, изјави Африм Гаши, претседател на Собранието, изјави Африм Гаши, претседател на Собранието.

The post Среде Собрание се молеа за Сребреница appeared first on Република.

]]>
Германија ќе го забрани Хуавеј https://republika.mk/zivot/tehnologija/germanija-ke-go-zabrani-huavej/ Fri, 12 Jul 2024 17:24:03 +0000 https://republika.mk/?p=796255

Германија од својата 5G безжична мрежа во следните пет години постепено ќе ги отстрани компонентите направени од кинеските Хуавеј и ЗТЕ. Ова може да ги влоши и така заладените односи со Пекинг.

Мобилните мрежни оператори, вклучувајќи ги Водафон, Дојче Телеком и Телефоник, се согласија да ги отстранат компонентите од нивните „основни 5G мрежи“ кои се поврзуваат на интернет и дејствуваат како контролни центри до крајот на 2026 година.

До крајот на 2029 година, овие компоненти мора да бидат исчистени и од „мрежи за пристап и транспорт“, кои ги вклучуваат физичките делови на мрежата 5G, како што се далноводи и кули.

„На овој начин го штитиме централниот нервен систем на Германија како деловна локација и ја штитиме комуникацијата на граѓаните, компаниите и државата. Мораме да ги намалиме безбедносните ризици и, за разлика од минатото, да избегнуваме еднострани зависности“, изјави секретарката за внатрешни работи Ненси Фезер, пренесе Си-Ен-Ен

The post Германија ќе го забрани Хуавеј appeared first on Република.

]]>

Германија од својата 5G безжична мрежа во следните пет години постепено ќе ги отстрани компонентите направени од кинеските Хуавеј и ЗТЕ. Ова може да ги влоши и така заладените односи со Пекинг. Мобилните мрежни оператори, вклучувајќи ги Водафон, Дојче Телеком и Телефоник, се согласија да ги отстранат компонентите од нивните „основни 5G мрежи“ кои се поврзуваат на интернет и дејствуваат како контролни центри до крајот на 2026 година. До крајот на 2029 година, овие компоненти мора да бидат исчистени и од „мрежи за пристап и транспорт“, кои ги вклучуваат физичките делови на мрежата 5G, како што се далноводи и кули.
„На овој начин го штитиме централниот нервен систем на Германија како деловна локација и ја штитиме комуникацијата на граѓаните, компаниите и државата. Мораме да ги намалиме безбедносните ризици и, за разлика од минатото, да избегнуваме еднострани зависности“, изјави секретарката за внатрешни работи Ненси Фезер, пренесе Си-Ен-Ен

The post Германија ќе го забрани Хуавеј appeared first on Република.

]]>
Шпанците се уверени во победа во недела https://republika.mk/sport/fudbal/shpantsite-se-uvereni-vo-pobeda-vo-nedela/ Fri, 12 Jul 2024 17:12:20 +0000 https://republika.mk/?p=796253

Шпанскиот играч од средниот ред Родри е убеден дека тој и неговите соиграчи можат да победат во финалето на УЕФА ЕУРО 2024 против Англија.

-Сите во репрезентацијата на Шпанија имаат верба дека можеме да ги победиме, изјави тој во интервју за „АС“.

На прашањето кој Англичанец би го издвоил, Родри вели дека тимот има многу квалитетни играчи.

-Ми се допаѓа Фил Фоден бидејќи го познавам, тој ми е соиграч. Фоден е играч кој треба многу внимателно да се чува бидејќи има вродена способност да се движи на мали простори, но има многу други фудбалери кои можат да не казнат, додаде шпанскиот фудбалер.

Финалето меѓу Шпанија и Англија се игра на 14 јули (недела) од 21 часот на Олимпискиот стадион во Берлин

The post Шпанците се уверени во победа во недела appeared first on Република.

]]>

Шпанскиот играч од средниот ред Родри е убеден дека тој и неговите соиграчи можат да победат во финалето на УЕФА ЕУРО 2024 против Англија.
-Сите во репрезентацијата на Шпанија имаат верба дека можеме да ги победиме, изјави тој во интервју за „АС“.
На прашањето кој Англичанец би го издвоил, Родри вели дека тимот има многу квалитетни играчи.
-Ми се допаѓа Фил Фоден бидејќи го познавам, тој ми е соиграч. Фоден е играч кој треба многу внимателно да се чува бидејќи има вродена способност да се движи на мали простори, но има многу други фудбалери кои можат да не казнат, додаде шпанскиот фудбалер.
Финалето меѓу Шпанија и Англија се игра на 14 јули (недела) од 21 часот на Олимпискиот стадион во Берлин

The post Шпанците се уверени во победа во недела appeared first on Република.

]]>
Пикси останува селектор на Србија https://republika.mk/sport/fudbal/piksi-ostanuva-selektor-na-srbija/ Fri, 12 Jul 2024 16:56:31 +0000 https://republika.mk/?p=796251

Денеска во Стара Пазова се одржа состанок на Извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија на кој се донесе важна одлука.

Селекторот на српската репрезентација Драган Стојковиќ ја доби довербата од УО да го продолжи мандатот на клупата на „орлите“ на претстојните натпревари во Лигата на нации, како и во квалификациите за Светското првенство во 2026 година.

The post Пикси останува селектор на Србија appeared first on Република.

]]>

Денеска во Стара Пазова се одржа состанок на Извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија на кој се донесе важна одлука. Селекторот на српската репрезентација Драган Стојковиќ ја доби довербата од УО да го продолжи мандатот на клупата на „орлите“ на претстојните натпревари во Лигата на нации, како и во квалификациите за Светското првенство во 2026 година.

The post Пикси останува селектор на Србија appeared first on Република.

]]>
Aлкараз во финалето на Вимблдон, се чека на Ноле https://republika.mk/sport/ostanati-sportovi/alkaraz-vo-finaleto-na-vimbldon-se-cheka-na-nole/ Fri, 12 Jul 2024 16:34:51 +0000 https://republika.mk/?p=796249

ретиот тенисер во светот, Шпанецот Карлос Алкараз, втора година по ред се пласираше во финалето на Вимблдон, совладувајќи го попладнево во полуфиналето Русинот Дањил Медведев (АТП – 5.) со 3-1 во сетови (6-7 (1), 6-3, 6-4, 6-4).

Првото полуфинале на централниот терен на Ол Ингланд се играше два часа и 55 минути.

Алкараз во неделното финале ќе ја брани титулата против победникот од вториот полуфинален дуел, во кој вториот светски рекет и седумкратен победник на Вимблдон, Србинот Новак Ѓоковиќ ќе игра против Италијанецот Лоренцо Мусети

The post Aлкараз во финалето на Вимблдон, се чека на Ноле appeared first on Република.

]]>

ретиот тенисер во светот, Шпанецот Карлос Алкараз, втора година по ред се пласираше во финалето на Вимблдон, совладувајќи го попладнево во полуфиналето Русинот Дањил Медведев (АТП – 5.) со 3-1 во сетови (6-7 (1), 6-3, 6-4, 6-4). Првото полуфинале на централниот терен на Ол Ингланд се играше два часа и 55 минути. Алкараз во неделното финале ќе ја брани титулата против победникот од вториот полуфинален дуел, во кој вториот светски рекет и седумкратен победник на Вимблдон, Србинот Новак Ѓоковиќ ќе игра против Италијанецот Лоренцо Мусети

The post Aлкараз во финалето на Вимблдон, се чека на Ноле appeared first on Република.

]]>
Шкендија 179-ти клуб во светот https://republika.mk/sport/fudbal/shkendija-179-ti-klub-vo-svetot/ Fri, 12 Jul 2024 16:21:52 +0000 https://republika.mk/?p=796247

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го објави денеска најновото рангирање на европските клубови.

Ранкингот вообичаено се одредува според постигнатиот ефект на клубовите во последните пет сезони во еврокуповите, но бидејќи веќе е започната новата сезона 2024/2025 година, коефициентите се одредени според постигнатите резултати во последните четири сезони.
На првото место е Манчестер Сити со коефициент 123.000. Втор е актуелниот освојувач на Лигата на шампионите, Реал Мадрид (119.000), а на третото место е Баерн (108.000). Во првите десет се и Ливерпул, Рома, ПСЖ, Виљареал, Борусија Дортмунд, Челзи и Интер.
Најдобро позициониран македонски клуб е Шкендија на 179 место, пет позиции погоре од Шкупи

The post Шкендија 179-ти клуб во светот appeared first on Република.

]]>

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го објави денеска најновото рангирање на европските клубови. Ранкингот вообичаено се одредува според постигнатиот ефект на клубовите во последните пет сезони во еврокуповите, но бидејќи веќе е започната новата сезона 2024/2025 година, коефициентите се одредени според постигнатите резултати во последните четири сезони. На првото место е Манчестер Сити со коефициент 123.000. Втор е актуелниот освојувач на Лигата на шампионите, Реал Мадрид (119.000), а на третото место е Баерн (108.000). Во првите десет се и Ливерпул, Рома, ПСЖ, Виљареал, Борусија Дортмунд, Челзи и Интер. Најдобро позициониран македонски клуб е Шкендија на 179 место, пет позиции погоре од Шкупи

The post Шкендија 179-ти клуб во светот appeared first on Република.

]]>
Ристовски: Ќе направиме комплетна инспекција на спортските сали во Прилеп https://republika.mk/sport/ostanati-sportovi/ristovski-ke-napravime-kompletna-inspektsija-na-sportskite-sali-vo-prilep/ Fri, 12 Jul 2024 16:03:28 +0000 https://republika.mk/?p=796244

Ќе направиме комплетна инспекција на спортските сали во Прилеп, кој стопанисува со нив и какви се имотно-правните односи и нема да дозволиме политиката да се меша во спортот, изјави минисгерот за спорт Борко Ристовски при денешната посета на Универзалната сала во Прилеп.

Неговата посета е на покана и петиција од градот со која се бара во Прилеп да функционира спортска сала, зашто со години е тоа невозможно.

Ристовски ја посети Универзалната сала во Прилеп и рече дека за брзо ќе се разгледа документацијата за да се разрешат проблемите и да се стави во функција до почетокот на спортската сезона во септември-октомври месец.

-Од она што можевме да го видиме во инспекцијата на самиот терен во Универзалната сала во Прилеп, прво, ќе добиеме извештај и во најбрз можен рок ќе дадеме на испитување делови од спортската сала. Според првичните сознанија, нема некои големи градежни работи кои треба да се направат за салата да биде функционална, и се гледа дека причините за затворање на спортските сали во Прилеп повеќе биле политички, отколку спортски. Најавив дека во Министерството нема да внесуваме политика. И Министерството ќе служи како пријател на сите спортови. По направената анализа и испитувањата, во најбрз можен рок, ќе ги решиме правно-имотните проблеми што ги има оваа сала и верувам до почетокот на сезоната, септември-октомври, ќе биде решен и овој проблем. Ќе бидат потребни мали реновирања за оваа сала да биде функционална, изјави министерот за спорт Борко Ристовски.

Што се однесува до салата „Македонија“ до Паркот на револуцијата, и таму ќе се решаваат имотно-правните проблеми.

-Најпрво ќе ги провериме сите закупувачи на просторот во салата „Македонија“ во Прилеп. Ако имаме време ќе направиме и таму првична инспекција. Ќе се потрудиме во најбрз можен рок да ги провериме сите договори за закуп. Едно е јасно, нема да дозволиме кој било да стопнисува со овие објекти ако е незаконски, рече Ристовски при денешната посета на спортските сали во Прилеп.

The post Ристовски: Ќе направиме комплетна инспекција на спортските сали во Прилеп appeared first on Република.

]]>

Ќе направиме комплетна инспекција на спортските сали во Прилеп, кој стопанисува со нив и какви се имотно-правните односи и нема да дозволиме политиката да се меша во спортот, изјави минисгерот за спорт Борко Ристовски при денешната посета на Универзалната сала во Прилеп. Неговата посета е на покана и петиција од градот со која се бара во Прилеп да функционира спортска сала, зашто со години е тоа невозможно. Ристовски ја посети Универзалната сала во Прилеп и рече дека за брзо ќе се разгледа документацијата за да се разрешат проблемите и да се стави во функција до почетокот на спортската сезона во септември-октомври месец.
-Од она што можевме да го видиме во инспекцијата на самиот терен во Универзалната сала во Прилеп, прво, ќе добиеме извештај и во најбрз можен рок ќе дадеме на испитување делови од спортската сала. Според првичните сознанија, нема некои големи градежни работи кои треба да се направат за салата да биде функционална, и се гледа дека причините за затворање на спортските сали во Прилеп повеќе биле политички, отколку спортски. Најавив дека во Министерството нема да внесуваме политика. И Министерството ќе служи како пријател на сите спортови. По направената анализа и испитувањата, во најбрз можен рок, ќе ги решиме правно-имотните проблеми што ги има оваа сала и верувам до почетокот на сезоната, септември-октомври, ќе биде решен и овој проблем. Ќе бидат потребни мали реновирања за оваа сала да биде функционална, изјави министерот за спорт Борко Ристовски.
Што се однесува до салата „Македонија“ до Паркот на револуцијата, и таму ќе се решаваат имотно-правните проблеми. -Најпрво ќе ги провериме сите закупувачи на просторот во салата „Македонија“ во Прилеп. Ако имаме време ќе направиме и таму првична инспекција. Ќе се потрудиме во најбрз можен рок да ги провериме сите договори за закуп. Едно е јасно, нема да дозволиме кој било да стопнисува со овие објекти ако е незаконски, рече Ристовски при денешната посета на спортските сали во Прилеп.

The post Ристовски: Ќе направиме комплетна инспекција на спортските сали во Прилеп appeared first on Република.

]]>
Расчистен случај: Moмчето во индустриската зона Ќојлија не бил киднапиран туку сам се запалил https://republika.mk/vesti/crna-hronika/raschisten-sluchaj-momcheto-vo-industriskata-zona-kojlija-ne-bil-kidnapiran-tuku-sam-se-zapalil/ Fri, 12 Jul 2024 15:49:19 +0000 https://republika.mk/?p=796242

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 4 јули беше  пријавено дека во индустриска зона Ќојлија, во близина на Меѓународен аеродром Скопје, избувнал пожар на плац од агенција за рент-а-кар, во кој со изгореници по телото се здобил Б.А. (24) од Скопје, по што на 7-ми месецов, како последица на изгорениците Б.А. починал.

Од МВР соопштија дека се повикани на разговор повеќе лица, едно лице е лишено од слобода, како и други оперативно тактички мерки, при што е утврдено дека Б.А. доброволно отишол на местото на настанот,

-Според пријавата од Б.А.,тој наводно бил насилно пренесен од две лица со возило од нас.Ченто до Ќојлија,а таму наводно го натерале да се самозапали. Веднаш по добиената пријава, полициски службеници од СВР Скопје ги презедоа сите неопходни мерки и активности за расчистување на случајот. Извршен е увид на местото на настанот, при што се подигнати материјални траги, за кои се изготвени соодветни вештачења, а обезбедени се и видео записи од безбедносни камери, повикани се на разговор повеќе лица, едно лице е лишено од слобода, како и други оперативно тактички мерки, при што е утврдено дека Б.А. доброволно отишол на местото на настанот, велат од МВР.

Како што потенцираат, Б.А. со запалива течност го полеал контејнерот на агенцијата и го запалил, при што од настанатата експлозија, кај него настанале повреди по телото-изгореници, од кои на 7 јули оваа година тој починал.

Со ова, велат од МВР, е констатирано дека првичната изјава која Б.А. ја дал на полициските службеници,  дека наводно истиот бил киднапиран од две лица и насилно пренесен со возило до местото на настанот и притоа истите наводно го натерале да се полие со запалива течност и да се самозапали, не е точна.

-Од страна на СВР Скопје случајот е расчистен и поднесено е известување до ОЈО Скопје, се вели во соопштението на МВР.

The post Расчистен случај: Moмчето во индустриската зона Ќојлија не бил киднапиран туку сам се запалил appeared first on Република.

]]>

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 4 јули беше  пријавено дека во индустриска зона Ќојлија, во близина на Меѓународен аеродром Скопје, избувнал пожар на плац од агенција за рент-а-кар, во кој со изгореници по телото се здобил Б.А. (24) од Скопје, по што на 7-ми месецов, како последица на изгорениците Б.А. починал. Од МВР соопштија дека се повикани на разговор повеќе лица, едно лице е лишено од слобода, како и други оперативно тактички мерки, при што е утврдено дека Б.А. доброволно отишол на местото на настанот,
-Според пријавата од Б.А.,тој наводно бил насилно пренесен од две лица со возило од нас.Ченто до Ќојлија,а таму наводно го натерале да се самозапали. Веднаш по добиената пријава, полициски службеници од СВР Скопје ги презедоа сите неопходни мерки и активности за расчистување на случајот. Извршен е увид на местото на настанот, при што се подигнати материјални траги, за кои се изготвени соодветни вештачења, а обезбедени се и видео записи од безбедносни камери, повикани се на разговор повеќе лица, едно лице е лишено од слобода, како и други оперативно тактички мерки, при што е утврдено дека Б.А. доброволно отишол на местото на настанот, велат од МВР.
Како што потенцираат, Б.А. со запалива течност го полеал контејнерот на агенцијата и го запалил, при што од настанатата експлозија, кај него настанале повреди по телото-изгореници, од кои на 7 јули оваа година тој починал. Со ова, велат од МВР, е констатирано дека првичната изјава која Б.А. ја дал на полициските службеници,  дека наводно истиот бил киднапиран од две лица и насилно пренесен со возило до местото на настанот и притоа истите наводно го натерале да се полие со запалива течност и да се самозапали, не е точна. -Од страна на СВР Скопје случајот е расчистен и поднесено е известување до ОЈО Скопје, се вели во соопштението на МВР.

The post Расчистен случај: Moмчето во индустриската зона Ќојлија не бил киднапиран туку сам се запалил appeared first on Република.

]]>
Антетокумпо грчки знаменосец на Игрите во Париз https://republika.mk/sport/kosarka/antetokumpo-grchki-znamenosets-na-igrite-vo-pariz/ Fri, 12 Jul 2024 15:43:25 +0000 https://republika.mk/?p=796240

Кошаркарската ѕвезда Јанис Антетокумпо ќе биде грчки знаменосец на свеченото отворање на Олимписките игри во Париз, соопшти денеска грчкиот олимписки Комитет.

На официјалната страница на Игрите пишува дека Антетокумпо – кој неодамна ја предводеше грчката кошаркарска репрезентација до пласман на Олимписките игри во Париз – во улогата на знаменосец ќе биде придружуван од Антигони Дрисбиоти, поранешната двократна европска шампионка во брзо одење.

Играчот на Милвоки Бакс два пати беше прогласен за МВП во НБА лигата, во 2019 и 2020 година, и еднаш во финалето на НБА кога тимот ја освои шампионската титула во 2021 година.
Играчот на Милвоки Бакс беше прогласен за МВП на НБА двапати, во 2019 и 2020 година, и еднаш во финалето на НБА кога тимот ја освои шампионската титула во 2021 година.

The post Антетокумпо грчки знаменосец на Игрите во Париз appeared first on Република.

]]>

Кошаркарската ѕвезда Јанис Антетокумпо ќе биде грчки знаменосец на свеченото отворање на Олимписките игри во Париз, соопшти денеска грчкиот олимписки Комитет. На официјалната страница на Игрите пишува дека Антетокумпо – кој неодамна ја предводеше грчката кошаркарска репрезентација до пласман на Олимписките игри во Париз – во улогата на знаменосец ќе биде придружуван од Антигони Дрисбиоти, поранешната двократна европска шампионка во брзо одење. Играчот на Милвоки Бакс два пати беше прогласен за МВП во НБА лигата, во 2019 и 2020 година, и еднаш во финалето на НБА кога тимот ја освои шампионската титула во 2021 година. Играчот на Милвоки Бакс беше прогласен за МВП на НБА двапати, во 2019 и 2020 година, и еднаш во финалето на НБА кога тимот ја освои шампионската титула во 2021 година.

The post Антетокумпо грчки знаменосец на Игрите во Париз appeared first on Република.

]]>
Koсовец обвинет дека убивал Албанци заедно со српски полицајци https://republika.mk/vesti/balkan/kosovets-obvinet-deka-ubival-albantsi-zaedno-so-srpski-politsajtsi/ Fri, 12 Jul 2024 15:02:12 +0000 https://republika.mk/?p=796230

Основниот суд во Приштина го прогласи косовскиот Албанец Мухамет Алидемај за виновен и го осуди на 15 години затвор за воени злосторства во војната од 1999 година во селото Избица, општина Србица (Скендерај) во северозападно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според обвинението, Алидемај учествувал, заедно со припадниците на српските полициски и воени сили, во убиството на албански цивили во масакрот во Избица во март 1999 година, во кој се убиени и масакрирани 130 Албанци, објави невладината организација која го надгледува косовското правосудство, „Заклетва за правда“.

Пресудата против Алидемај во петокот ја објави судијата Весел Исмаили, кој рече дека во затворската казна ќе му се смета и времето поминато во притвор.

Според обвинението од март 2022 година, Алидемај во временскиот период од 24 март 1999 до 11 јуни 1999 година, за време на вооружениот конфликт во Косово, како припадник на српските полициски и воени сили, заедно со други припадници на српските полициски и воени сили насилно ги одвоиле жените и децата и насилно ги принудиле да одат во правец на Албанија, додека мажите кои останале ги егзекутирале со автоматско оружје, при што убиле 130 луѓе. Идентификувани досега се 114 жртви, додека 12 цивили ја преживеале егзекуцијата. По два месеца, се вели во обвинението, од страна на Алидемај и други припадници на српските сили, со багер се откопани телата на убиените и се пренесени со камиони во непознат правец.

По завршувањето на војната, телата на 114 од жртвите биле пронајдени во масовни гробници во Батајница во Србија, како и во Косово, во селата Суходол во Митровица и Новолан во Вучитрн.

Алидемај е уапсен на 31 март 2021 година додека се враќал од Србија во Косово, за прв пат по војната 1998-1999 година. Оттогаш тој е во притвор, а се изјасни за невин по сите обвиненија против него

The post Koсовец обвинет дека убивал Албанци заедно со српски полицајци appeared first on Република.

]]>

Основниот суд во Приштина го прогласи косовскиот Албанец Мухамет Алидемај за виновен и го осуди на 15 години затвор за воени злосторства во војната од 1999 година во селото Избица, општина Србица (Скендерај) во северозападно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Според обвинението, Алидемај учествувал, заедно со припадниците на српските полициски и воени сили, во убиството на албански цивили во масакрот во Избица во март 1999 година, во кој се убиени и масакрирани 130 Албанци, објави невладината организација која го надгледува косовското правосудство, „Заклетва за правда“. Пресудата против Алидемај во петокот ја објави судијата Весел Исмаили, кој рече дека во затворската казна ќе му се смета и времето поминато во притвор. Според обвинението од март 2022 година, Алидемај во временскиот период од 24 март 1999 до 11 јуни 1999 година, за време на вооружениот конфликт во Косово, како припадник на српските полициски и воени сили, заедно со други припадници на српските полициски и воени сили насилно ги одвоиле жените и децата и насилно ги принудиле да одат во правец на Албанија, додека мажите кои останале ги егзекутирале со автоматско оружје, при што убиле 130 луѓе. Идентификувани досега се 114 жртви, додека 12 цивили ја преживеале егзекуцијата. По два месеца, се вели во обвинението, од страна на Алидемај и други припадници на српските сили, со багер се откопани телата на убиените и се пренесени со камиони во непознат правец. По завршувањето на војната, телата на 114 од жртвите биле пронајдени во масовни гробници во Батајница во Србија, како и во Косово, во селата Суходол во Митровица и Новолан во Вучитрн. Алидемај е уапсен на 31 март 2021 година додека се враќал од Србија во Косово, за прв пат по војната 1998-1999 година. Оттогаш тој е во притвор, а се изјасни за невин по сите обвиненија против него

The post Koсовец обвинет дека убивал Албанци заедно со српски полицајци appeared first on Република.

]]>
Надвор од функција РЕК Битола, заради испад на 110 киловолтна собирница на МЕПСО https://republika.mk/zivot/servisi/nadvor-od-funktsija-rek-bitola-zaradi-ispad-na-110-kilovoltna-sobirnitsa-na-mepso/ Fri, 12 Jul 2024 14:52:02 +0000 https://republika.mk/?p=796228

Заради испад на 110 киловолтна собирница на МЕПСО, надвор од функција е РЕК Битола, соопштија од службата за односи со јавност од Подржницата на Рударско - енергетскиот комбинат „Битола“ при АД ЕСМ.

-Околу 15:45 часот дојде до прекин на напојувањето, по што од мрежа испадна Блок 1 на РЕК Битола. Прекинати се и пуштачките операции на Блок 3 кои беа во тек, а по чие завршување во функција требаше да биде ставен и овој блок, се наведува во сооптението.

Стручни лица од РЕК Битола веќе работат на надминување на состојбата и ставање на комбинатот во функција.

The post Надвор од функција РЕК Битола, заради испад на 110 киловолтна собирница на МЕПСО appeared first on Република.

]]>

Заради испад на 110 киловолтна собирница на МЕПСО, надвор од функција е РЕК Битола, соопштија од службата за односи со јавност од Подржницата на Рударско - енергетскиот комбинат „Битола“ при АД ЕСМ.
-Околу 15:45 часот дојде до прекин на напојувањето, по што од мрежа испадна Блок 1 на РЕК Битола. Прекинати се и пуштачките операции на Блок 3 кои беа во тек, а по чие завршување во функција требаше да биде ставен и овој блок, се наведува во сооптението.
Стручни лица од РЕК Битола веќе работат на надминување на состојбата и ставање на комбинатот во функција.

The post Надвор од функција РЕК Битола, заради испад на 110 киловолтна собирница на МЕПСО appeared first on Република.

]]>
Филипче да одговори дали сакаше да се позајми 500 милиони евра за Клинички кој не го изгради? https://republika.mk/vesti/makedonija/filipche-da-odgovori-dali-sakashe-da-se-pozajmi-500-milioni-evra-za-klinichki-koj-ne-go-izgradi/ Fri, 12 Jul 2024 14:33:21 +0000 https://republika.mk/?p=796226

Кога неврохирургот на Заеви Венко Филипче зборува за парите за специјалната финансиска соработка со Унгарија, а притоа се труди се да заборави од минатото ќе го потсетиме и прашаме на две едноставни прашања:

Дали кредитот од 500 милиони евра што сакаше да го земе за Клинички центар, а за кој суспендираше 4 закони меѓу кој и законот за јавни набавки е поповолен за него?-прашува ВМРО ДПМНЕ.

7 години подоцна, нема нов Клинички центар. А, го стопираше тој од минатата влада на ВМРО-ДПМНЕ.

И второ прашање за Филипче, дали задолжувањето од 500 милиони евра за евро обврзницата која ја направи владата на СДС и ДУИ со каматна стапка од 7 посто е поповолна од каматната стапка за соработката со Унгарија која изнесува 3.25%.

Заштедата сега споредено со еврообврзницата на СДС изнесува до 19 милиона евра годишно.

The post Филипче да одговори дали сакаше да се позајми 500 милиони евра за Клинички кој не го изгради? appeared first on Република.

]]>

Кога неврохирургот на Заеви Венко Филипче зборува за парите за специјалната финансиска соработка со Унгарија, а притоа се труди се да заборави од минатото ќе го потсетиме и прашаме на две едноставни прашања:
Дали кредитот од 500 милиони евра што сакаше да го земе за Клинички центар, а за кој суспендираше 4 закони меѓу кој и законот за јавни набавки е поповолен за него?-прашува ВМРО ДПМНЕ.
7 години подоцна, нема нов Клинички центар. А, го стопираше тој од минатата влада на ВМРО-ДПМНЕ. И второ прашање за Филипче, дали задолжувањето од 500 милиони евра за евро обврзницата која ја направи владата на СДС и ДУИ со каматна стапка од 7 посто е поповолна од каматната стапка за соработката со Унгарија која изнесува 3.25%.
Заштедата сега споредено со еврообврзницата на СДС изнесува до 19 милиона евра годишно.

The post Филипче да одговори дали сакаше да се позајми 500 милиони евра за Клинички кој не го изгради? appeared first on Република.

]]>