По повод големиот христијански празник Петровден премиерот Зоран Заев на својот драг пријател Петро Порошенко рано утрово му го честитал именденот преку WhatsApp.

Мој драг Пријателе Петро Македонски, дозволи ми да ти го честитам именденот. Нека ти е вечно името. Ми недостига комуникацијата со тебе, твоите анегдоти и совети. Овие денови од Европа некако никој не се јавува на телефон кога му ѕвонам, дали се на одмор луѓево или пак ме избегнуваат. Побарај ме кога ќе можеш. Ќе ми кажеш до каде е работата за Томосот и фабриката за чоколади, а јас имам што да ти раскажам ново за плановите на Јужното и Источното крило на НАТО. Бај-бај , чао чао мај диер френд и вечно име Петро Македонски, му напиша Заев на својот пријател.

*** Целта на „Двоглед“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции е случајна.

*** The aim of "Dvogled" is to draw attention to certain phenomena in society. Any similarity to actual persons and institutions is merely coincidental.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.