Автор: Предраг Димитровски
Колумни 18.10.21 | 13:49

Зоран Заев стана олицетворение на злото!

По првиот круг од локалните избори, чудно, резултатите ми дојдоа во втор план. Не дека не ме интересираат туку поради две причини. Првата е една случка од летоска, што...

Колумни 02.10.21 | 17:11

Кога Филипче зборува за образ, мисли на задник

Предраг Димитровски Ооо, зини земјо, голтни ме! Седам и го читам извештајот за митингот на владејачкиот СДСМ во Пробиштип на која како главен предизборен адут настапи...

Колумни 16.09.21 | 16:15

Лесно е да си сељак, тешко е да си премиер!

Предраг Димитровски Угледниот, достоинствен и чесен премиер на Република Македонија, Зоран Заев, денеска уште еднаш беше во свој елемент. А, кога не бил?! Па, нема речиси...

Колумни 02.09.21 | 15:33

Заев уште да заплаче по „Северна“

Предраг Димитровски Не требаше да помине многу време, само два дена, па премиерот Зоран Заев фројдовски да ни каже, за што меѓу другото разговарал со грчкиот министер...

Колумни 09.08.21 | 10:25

„Е*ем ти таква власт“

Предраг Димитровски …Или како пцоста на премиерот Зоран Заев-„Е*ем ти таков народ“, објавена во аудио-бомба во мај 2020 година, за што потоа длабоко се извинуваше и правдаше...

Колумни 28.06.21 | 15:14

Бај Гањо и бај Вањо

Предраг Димитровски Значи, дефинитивно ова радикаливе на Красимир Каракачанов не те оставаат на мира, колку и да се трудиш да бидеш воздржан и да оставиш простор за...

Колумни 12.05.21 | 12:50

За Заев остана стапот!

Прашање е дали чашата ќе ја гледаме полупразна или полуполна! Ова беше главната мантра на премиерот Зоран Заев пред потпишувањето на Договорот за пријателство и добрососедство...

Колумни 19.04.21 | 12:25

Владејачки идиотизам во скафандер!

Убаво и не еднаш рекле луѓето-Никогаш не му се смејте на глупав човек или глупак! Зашто, еден ден може да стане нешто од него! На пример, пратеник, собраниски спикер, премиер,...

Колумни 06.04.21 | 11:37

Колективна терапија а ла Зоран Заев

Предраг Димитровски Мммммм, мммммм, ммммм…. Не чудете се, ве молам. Медитирам.  Во време на пандемија од Ковид-19 медитирањето ми стана речиси секојдневен обред. Длабоко...

Колумни 30.03.21 | 13:31

Ангелчо, колкуто и да се вртиш, дупето ти е од зад!

Моооре забеганиии! На ова Бугариве како чавките умот да им го испиле, па се претвораат во муви без глава. И тоа не од оние обичните, туку од оние големите, с*рки. Веќе не...

Колумни 17.03.21 | 08:20

Задоцнетото дисидентство на проф. Денко Малески

Почитуваниот професор Денко Малески со својата последна колумна за „Плусинфо“ уште еднаш ја разбранува домашната јавност. Но, за тоа не мора да води многу грижа. Важно,...

Колумни 04.03.21 | 23:59

Кога „војводата“ Љубчо станува гејша на Заев

Слушам, деновиве најбарана личност за интервју во македонските медиуми бил екс-премиерот и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски. Бидејќи тој лично не се јавувал на неговиот...

Колумни 15.02.21 | 19:56

Ни браќа, ни братучеди, туку-пичове! Бугарски пичове!

Роднинските врски меѓу Македонците и Бугарите, особено дилемата дали се браќа или братучеди, при што не е важно дали се од прво, второ или трето колено, се помалку излегуваат...

Колумни 02.02.21 | 12:27

Ќе направи ли СДСМ список кој има право да зборува за корупцијата?!

Предраг Димитровски Лицемерно и лажно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за корупција кога токму оваа партија е синоним на коруптивно дејствување, провизии од тендери и незаконско...

Колумни 23.01.21 | 16:01

Ќе го прашаат ли сега децата Заев дали е „политички монструм“?!

Предраг Димитровски Кога птицата е жива јаде мравки. Кога ќе умре, мравките ја јадат птицата. Едно дрво дава милиони кибритни чкорчиња, но едно чкорче е доволно да запали...

Колумни 14.01.21 | 11:51

71 година од велешкиот масакар – Комунистичкиот срам кој со ништо не се пере

Предраг Димитровски Да се пронајдат останките на сите жртви и загинати по војната, без оглед на која страна тие припаѓале. Зашто, и тие се граѓани на Република Македонија,...

Колумни 17.12.20 | 12:55

Бугарија со помош на ЕУ ја отвори балканската Пандорина кутија за „историска вистина“

Предрак Димитровски Барајќи рогови, изгубија уши-вели една наша народна поговорка. И токму таа може да биде основата за толкување на вчерашниот заклучок на Советот...

Колумни 11.12.20 | 20:13

На аџилак во Софија

Предраг Димитровски „Мојата војска е прогерманска, мојата сопруга е Италијанка, мојот народ е проруски. Јас сум единствениот пробугарин во оваа земја“. Оваа антолигиска...

Колумни 07.12.20 | 15:43

Апсурди на едно интервју: Цела Македонија институционална „длабока држава“!

Предраг Димитровски Во последното интревју за Канал 77, премиерот Зоран Заев и бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, односите и добрососедството...

Колумни 26.11.20 | 10:03

На која „вода“ е Зоран Заев?!

Предраг Димитровски Да беше усвоен веќе најавениот закон за легализирање на марихуаната можеби ќе прашав дали старо-новиот премиер не седнал во некој од туристичките...