вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 84 ново

Мицкоски: Груевски е жртва на политички прогон

Актуелната власт врши политички прогон врз почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, изјави вечерва претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Отвореното студио на телевизија Алфа. Тој истакна дека почесниот претседател на партијата и експремиер Никола Груевски е жртва на политички прогон. Тој потсети дека на обвинувањата на СДСМ за наводно украдени милијарди, а напомена дека сега Груевски е осуден поради стекнување нематеријална добивка, односно бидејќи неколку кратно се возел во возилото кое е предмет на судски процес.

-Самиот чин е преседан  во судството и уште еднаш се потврдува тезата на ВМРО-ДПМНЕ, но и на јавноста во Република Македонија дека имаме апсолутно целосно партизирано судство кое што е под стегите на Владата и дека Никола Груевски во случајот е апсолутно жртва на политички прогон и хајка која што се води против него. Бидејќи во минатото од страна на СДСМ кога тие беа опозиција во многу наврати сакаа да кажат дека милијарди се изнесени од државата, а денеска Никола Груевски, Кривичниот совет ја одбива неговата жалба за дело за кое што е осуден поради стекнување нематеријална добивка како што е возењето неколку кратно во возилото кое што е предмет на тој судски процес.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top