вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 86 ново

Мицкоски: Со сите демократски алатки ќе се спротиставиме на Преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Отвореното студио на телевизија Алфа истакна дека партијата останува силен противник на Преспансикот договор.

Власта е убедена дека до божиќ ќе го спроведе преспанскиот договор, ќе се случи ли тоа?

-Јас немам искуство како пратеник, но голем број од нашите пратеници за тоа што сум информиран е дека има определени рокови. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе се справува и дејствува со сите аргументи. Мислам дека до крај на амандманите ќе има уште некој шок. Оправдувањето е дека можеби некој со одлуките ќе бил повреден. ВМРО-ДПМНЕ со сите демократски алатки ќе се спротистави на овој процес, истакна Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top