вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 84 ново

Мицкоски: Ја гледам Република Македонија како дел од НАТО и европското семјество

Дали сте антизападен, беше прашањето на новинарот на ТВ Алфа вечерва до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на што првиот човек на најголемата опозициска партија во Македонија одговори дека не сака да ја коментираа таа смешна теза, но како што рече за граѓаните да го знаат генерално неговиот став е дека тој ја гледа земјата како членка во ЕУ и НАТО.

-Смешно е да се комнетира дека сум антизападен. Ја гледам Република Македонија како дел од НАТО и европскотпо семјество. Немам никаква дилема за иднаната на граѓаните на Македонија. На ЕПП ние оставривме средби со високи политичари. Исцрпивме определини совети сугести. Не би сакал да коментирам на оваа теза. Иднината на Македонија е Европската унија, и Македонија како дел од НАТО алијанстата, изјави Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top