вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 85 ново

Нападот во Мелбурн е тероризам

Австралиската полиција смета дека нападот со нож во Мелбурн е терористички инцидент, изјави полицискиот комесар на државата Викторија, Грахам Ештон.

Напаѓачот, кого полицијата го застрела откако прободе три лица, од кои едното почина на лице место, им подлегнал на повредите во болница.

Инцидентот во Мелбурн почна откако полицијата била повикана поради запалено возило во улицата Берк.

Напад во Мелбурн: Прво се забил со возило, па напаѓал со нож

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top