вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 85 ново

Напад во Мелбурн: Прво се забил со возило, па напаѓал со нож

Едно лице е убиено на местото на инцидентот во Мелбурн, каде полицајци застрелаа напаѓач со нож.

– Тројца луѓе се избодени и еден почина на лице место. Двајца други во моментов се во болница, изјави полицискиот началник Дејвид Клејтон.

Полицијата потврди дека осомничениот напаѓач е застрелан во градите. Тој моментално е во критична состојба и е во болница под полициска заштита.

– Во оваа фаза нема индикации дека инцидентот е поврзан со тероризам, рече Клејтон додавајќи дека полицијата не бара други лица поврзани со нападот.

Инцидентот во Мелбурн почна откако полицијата била повикана поради запалено возило во улицата Берк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top