сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 19 ново

Трамп: Изборите се голем ден за републиканците

Изборите на половина од мандатот се „голем ден“ за републиканците, нагласи на прес конференција американскиот претседател Доналд Трамп.

Американскиот претседател изрази големо задоволство од изборните резултати, посочувајќи дека претходниот претседател Барак Обама на изборите на половина мандат изгубил 63 пратенички места, додека тој изгубил само 27 во Конгресот. Тој потсети дека во Сенатот републиканците го зголемија своето мнозинство.

Претседателот Трамп ги повика републиканците и демократите „да работат заедно“. Според него, инфраструктурата и здравствената заштита се две области каде Конгресот може да се обедини.

Тој, исто така, сугерираше дека постои предност во тоа да се нема мнозинство од еден или два гласа. Трамп рече дека ги цени коментарите на претседателката на Демократската партија Ненси Пелоси за двопартиски систем и оцени дека е можно поделена влада би можела да биде продуктивна и да произведе посилно законодавство.

Трамп го осуди „непријателското медиумско покривање“ за него и за Републиканската партија за време на изборите на половина мандат, со што, според него, бил поставен нов рекорд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top