сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 20 ново

Дали оваа жена ќе ја наследи Меркел?

,,Мораме да најдеме начин луѓето овде да се чуствуваат како во своја куќа- луѓето кои овде долго живеат и луѓето кои не стигнале тука неодамна.” , изјави Крамп-Каренбауер , алудирајќи на бурата во Германија предизвикана од бранот мигранти во 2015.

Доколку обезбеди лидерство со ЦДУ , оваа 56 годишна политичарка , наречена АКК, би била во поволна позиција за освојување на канцеларската позиција.

Сепак , анкетите покажуваат дека АКК , која во партијата е генерален секретар заостанува зад 62 годишниот бизнисмен Фридрих Мерц.

Меркел најави дена на Конгресот на партијата во јануари по 13 години ќе се збогува со лидерската позиција во партијата .

Нејзиниот наследник на чело на партијата ќе кохабитира со Меркел се до 2021 , до крајот на нејзиниот мандат на чело на државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top